Google bestemmer hvor meget du må læse

Google vil af med sit snylte-image i mediebranchen.

I mange avis-ejeres øjne er Google værre end fanden selv. Søgegiganten indekserer avisernes indhold og tjener penge på at præsentere det for brugere. Ikke mindst i Google News-tjenesten, der endnu ikke er sluppet løs i Danmark.

Det har fået især amerikanske medier til at varsle, at de ville begynde at skjule deres indhold bag betalingsmure, så de ikke optræder i Google-søgninger. Men nu kommer Google de pressede medier i møde.

Det sker med tilpasning af den såkaldte First Click Free-model, der faktisk er et år gammel.

Oprindeligt betød First Click Free, at læsere der kom til et medie via Googles nyhedsservice, kun fik lov til at se én artikel. Ved artikel nummer to blev han bedt om at betale for nyheden.

Den model er nu gjort lidt mere detaljeret efter ønske fra de medier, som har truet med at trække deres indhold helt ud af Google.

Den nye model betyder, at avisernes indhold stadig bliver indekseret af Google, men læsere, som Google sender videre, kan kun læse fem artikler inden for 24 timer. Ved den sjette artikel bliver de mødt af en betalingsmur eller en opfordring til at abonnere på den pågældende avis. På den måde har medierne bedre mulighed for at gøre sporadiske læsere til betalende kunder, mener Google.

Hvis mediehusene gerne vil opretholde deres egne betalingsmure og –løsninger, så tilbyder Google alternativt, at søgemaskinen kan indeksere overskrifter og indledninger i de artikler, som medierne "låser" inde. Google vil herefter vise de korte resultater i Google News og Google-søgninger og tydeligt gøre opmærksom på, at der skal betales for at læse hele indholdet hos mediet.

Google News er netop ikke sluppet løs i Danmark, fordi de danske dagblade nogenlunde enstemmigt har bedt Google om at holde sig væk. De danske avisudgivere føler sig ikke overbevist om, at de mange læsere, som Google lover at skabe, kan veksles til væsentlige beløb.

 

Få overblikket med ComONs nyhedsbrev. Tilmeld dig her.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job