TDC modtager formelt købstilbud

<FONT COLOR="#FF0000">BREAKING NEWS</FONT> TDC meddeler at det har modtaget det første formelle bud på telegiganten. En gruppe af kapitalfonde tilbyder at købe TDC til en pris på 382 kroner per aktie, svarende til i alt 76 milliarder kroner.

En gruppe af kapitalfonde med Apax i spidsen har meldt sig med et offentligt købstilbud på TDC. Går det igennem kan aktionærerne se frem til at få 382 kroner per aktie i TDC.

Det skriver TDC i en meddelelse til Fondsbørsen her til morgen. Det er en samling af kapitalfonde, der via selskabet Nordic Telephony Group, har lagt et bud ind. Gruppen omfatter The Blackstone Group, Apax, Kohlberg Kravis Roberts & Co., Permira Advisors og Providence Equity Partners.

Tilbuddet er på den samlede aktiekapital i TDC, og TDC´s bestyrelse anbefaler aktionærerne at tage i mod tilbuddet.

Med en pris på 382 kroner per aktie, ender den totale pris for TDC på 76 milliarder kroner.

Læs meget mere i løbet af dagen på www.comon.dk

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S