God Grundlovsdag!Computerworld er tilbage foran tastaturet fredag

Artikel top billede

Aggressiv virus angriber Androidbrugere

En hård nyser ved navn Gemini på vej mod mobilerne.

Målet er klart. En virus med tilnavnet Gemini er udviklet, så den kan så meget ravage som muligt på din androidtelefon.

 Og det er ikke småt med sygdomme, som mobilen kan lide af, hvis først Gemini kommer inden for dørene. For ifølge antivirus-producenter kan Gemini trække og sende informationer om sim-kort og personlige data tilbage til folkene, der står bag virusset.

En udviklingschef fra softwareudvikleren Symantec ved navn Liam Murchu har fortalt, at de ”smittede” telefoner også kan beordres til at foretage opkald, sende beskeder og downloade yderligere software.

 

Indtil videre er virusset kun fundet i forbindelse med download af tredjepartsapplikationer, og udgangspunktet ser ud til være især kinesiske Android-brugere.

Holder man sig til de godkendte applikationer i Android Market, så skulle der indtil videre ikke være nogen ko på isen, men henter man Monkey Jump 2, President vs. Aliens, City Defense and Baseball Superstars 2010, skulle der ifølge hjemmesiden Lookout Mobile Security være en risiko for at få den irriterende virus på halsen, skriver Lookout Mobile Security.

 

 

Læs mere om mobilmarkedet på www.mobil.nu




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere


CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere