CSC-konflikt giver Tryg-kunder længere betalingsfrist

Men vi går ikke glip af de store beløb, siger selskabet.

Takket været den igangværende konflikt mellem Prosa og CSC har kunder hos CSC i forskelligt omfang haft problemer med driften af deres it-systemer.

Hos Tryg har problemerne betydet, at forsikringsselskabets kunder nu får ekstra tid til at betale for deres forsikringsydelser.

Udsendelse af rykkerbreve til Tryg-kunder, der er bagud med betalingerne, er en af de kørsler, som er blevet forsinket på CSC på grund af den igangværende konflikt.

På grund af de manglende rykkere har Tryg besluttet, at de pågældende kunder skal have forlænget betalingsfristen.

Den ekstra frist er i første omgang givet til omkring 10.000 kunder. Typisk er fristen forlænget mellem en og tre uger, forklarer kommunikationchef i Tryg Danmark, Gerhard Dall.

Han afviser overfor ComON, at de forlængede betalingsfrister får nogen væsentlig indflydelse på selskabets økonomi.

”Hvis det havde ændret forventningerne til selskabets økonomiske formåen skulle vi jo have udsendt en fondsbørsmelding, og det har vi ikke gjort. Tryg i Norden har cirka 2,3 millioner kunder og godt en million i Danmark. De økonomiske konsekvenser af at udstrække betalingsfristen for de cirka 10.000 kunder, der har modtaget forsinkede rykkerskrivelser, er meget små,” siger han.

Tryg har for få uger siden underskrevet en ny kontrakt om it-drift med CSC.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere