Kyllinge-hacker kan skabe præcedens

Ekspert i it-ret fortæller, at der ikke hidtil er set danske eksempler på, at hackere har forsøgt at sælge private oplysninger.

Kyllingehackerens forsvarsadvokat er kommet ud på en spændende opgave. Det er nemlig første gang, at en hacker har forsøgt at tjene penge på de ulovligt opfangede, private oplysninger - eller i det mindste første gang professor og ekspert i IT-ret Mads Bryde Andersen, Københavns Universitet, har hørt om det.

Det kan skærpe straffen, fortæller han.

»Forsvarerne har før kunnet tegne et billede af, at det var glade amatører, der var ude at hacke,« forklarer Mads Bryde Andersen. Derved er der i tidligere sager ikke fældet så hårde domme.

Mads Bryde Andersen kan dog ikke spå, om strafferammen på seks år vil blive brugt fuldt ud i sagen mod manden, der nu går under navnet kyllingehackeren. Forskellige faktorer spiller ind, såsom om vedkommende har været straffet før og den generelle grovhed af forbrydelsen.

Den tiltate hacker forsøgte at sælge oplysninger fra cykelrytter Michal Rasmussens emailkonto til dagbladet BT, som sendte tilbudet videre til politiet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere