Fortsætter væksten: : Android nu langt foran RIM og Apple i USA

I mulighedernes land har over 72 millioner mennesker en smartphone. Over 25 millioner af disse er Android-smartphones.

Artikel top billede

Med hele 34,7 procent af det amerikanske smartphonemarked, er der slet ingen tvivl om at amerikanerne for alvor har taget den lille grønne robot til sig. Det viser en ny rapport fra comScore.

I løbet af årets første kvartal er antallet af smartphone-ejere i USA vokset med 15 procent fra 63 millioner til 72,5 millioner mennesker (over 13 år). I samme periode har Android-platformen oplevet en vækst på 6,0 procentpoint, svarende til en effektiv stigning på lige over 7 millioner smartphones  - på blot ét kvartal.

Hårdest ud over RIM
Især Blackberry-producenten RIM har lidt hårdt af Androids popularitet. RIM er nemlig gået fra 31,6 procent markedsandel i december 2010 til 27,1 procent i marts 2011. Det svarer til en tilbagegang på 4,5 procentpoint. Cupertino-selskabet Apple har oplevet en lille fremgang på 0,5 procentpoint, og ender derfor med 25,5 procent markedsandel.

Til trods for at der rent faktisk er kommet flere Windows-baserede smartphones i hænderne på amerikanerne, er både Microsofts og Palms markedsandel faldet med 0,9 procentpoint. Microsoft har dermed 7,5 procent markedsandel og Palm har 2,8 procent af det amerikanske marked.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S