Cisco investerer tre milliarder kroner i ny router

Efter fire års udviklingsarbejde og tre milliarder kroner i investeringer har Cisco lanceret sin nye high-end router.

Den nye high-end router fra Cisco, kaldet Carrier Routing System-1 (CRS-1), betegnes som det mest ambitiøse udviklingsprojekt i firmaets 20-årige historie. Cisco har brugt fire år og tre milliarder kroner på udviklingen af routeren, som tidligere har været omtalt under kodenavnet HFR (Huge Fast Router).

Routeren er rettet mod de største teleudbydere, som leverer data-, video- og taletjenester over IP-baserede netværk. Den maksimale båndbredde-kapacitet oplyses til 92 terabit i sekundet - det er 46 millioner gange hurtigere end en ADSL-forbindelse på 2 megabit/s.

Fire af de største teleselskaber, Deutsche Telekom, Sprint, MCI og NTT Communications, deltog i lanceringen af det nye produkt, men ingen af selskaberne ville fortælle, om de vil anskaffe den nye router.

Samtidig med lanceringen kunne MCI demonstrere den hidtil hurtigste dataoverførsel over et IP-baseret backbone-netværk med en hastighed på 40 Gbps. IP-overførslen blev gennemført over et optisk netværk mellem San Francisco og San Jose.

Cisco indrømmer, at det kan tage lang tid før investeringen i den nye router er hentet hjem igen, men fortæller at teknologien skal flyde ind i andre produkter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere