ICANN vil være uafhængig

Når den nuværende aftale med den amerikanske regering udløber i 2006 vil internet-organisationen ICANN løse alle bånd til regeringer og mellemstatslige organisationer.

Den internationale organisation ICANN vil fremover arbejde uafhængigt af statslige interesser. ICANN-chef Paul Twomey fortæller at organisationen ønsker at løse alle bånd til regeringer - og han ser heller ingen rolle for FN, som ellers har nedsat en arbejdsgruppe der skal afgøre fremtiden for nettets navnesystem.

»Internet består af 200.000 private netværk, som er forbundet med hinanden gennem private aftaler,« siger Twomey og henviser til, at denne model ligger til grund for nettets hurtige vækst. Det er ikke bundet af internationale aftaler - og sådan skal det heller ikke være fremover.

ICANN har fremlagt et strategipapir på 63 sider, som beskriver organisationens fremtidsplaner. Det nuværende budget på 15,8 millioner dollar skal hæves til 19,5 mio. dollar om året. Pengene skal hentes hjem ved at opkræve højere afgifter fra domæne-sælgere.

Fremover skal udviklingslandene sikres en stærkere rolle i ICANN's arbejde. Netop udviklingslandene har været de stærkeste fortalere for at nedlægge det amerikansk-dominerende ICANN og overdrage ansvaret for nettets navnesystem til en FN-styret organisation.

ICANN's nuværende opgaver er defineret i en aftale med det amerikanske Handelsministerium, som udløber den 30. september 2006.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S