Udenlandske studerende skal redde it-Danmark

International forening af it-studerende står klar til at hente tusindevis af it-studerende til Danmark. It-branchens formand jubler.

Mens den danske it-branche skriger efter cirka 6.000 medarbejdere, så står en international studenterorganisation med masser af arbejdsvilligt arbejdskraft på hænderne.

Foreningen AIESEC oplyser, at de kan formidle kontakt til 1.300 unge højtkvalificerede it-specialister fra hele verden - og foreningen tilbyder også at stå for visum, bolig og andre praktiske nødvendigheder.

AIESEC beskriver sig som en sammenslutning af verdens studenterorganisationer, der skal skabe netværk og karriere-muligheder for medlemmerne.

Tilbuddet om udenlandskarbejdskraft vækker jubel hos IT-Branchen, hvor formand Jacob Lyngsø besvarer opfordringen således:

»Vores medlemmer kæmper til dagligt med flere end 6.000 ubesatte stillinger. Så de skal da komme til Danmark alle sammen. Vi er parate til at hente dem alle 1.300 i limousiner i lufthavnen. Jeg ringer til AIESEC i morgen, så vi i fællesskab kan få igangsat en informationskampagne over for vores medlemmer,« siger Lyngsø til Morgenavisen Jyllands-Posten.

AIESECs kandidater er ikke praktikanter. De ansattes ofte i 2-18 måneder efter specifikke krav fra arbejdsgiverne. Cirka 60 procent bliver dog efterfølgende fastansat.

I øjeblikket har AIESEC 20 personer placeret i danske virksomheder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere