Tyve stjæler undersøisk kabel

Vietnam er tæt på at blive afskåret fra omverdenen. Tyve er i gang med at rive det undersøiske kabel til telefon - og datatrafik op fra havbunden.

Det lyder som noget fra en film, men den er god nok: En vietnamesisk tyvebande har stjålet 98 kilometer fiberoptisk kabel til telefon- og datatrafik. Kablet er en del af det såkaldte TVH-kabel, der forbinder Thailand, Vietnam og Hong Kong med resten af verden.

Tilsyneladende har internetbrugere i Vietnam siden starten af marts klaget over dårlige forbindelser, og nu skulle årsagen altså være fundet. Det vil tage tre måneder og koste omkring 15 millioner kroner at reparere kablet.

Sammen med et andet undersøisk kabel, SEA-ME-WE 3, transporterede de to kabler 82 procent af data- og telefontrafikken fra Vietnam. Direktøren for VPNT udtaler da også til det vietnamesiske dagblad Thanh Nien, at situationen er »bekymrende«. For hvis tyvene går efter SEA-ME-WE 3 betyder det reelt, at Vietnam bliver afskåret fra resten af internettet.

Et stort problem er, at der ikke er truffet forholdsregler til at forhindre tyveri af SEA-ME-WE 3, siger en af VPNTs underleverandører til Thanh Nien.

Til gengæld er det vietnamesiske politi på sporet af tyvene. Flere skibe med kæmpeladninger af fiberkabel er blevet stoppet af myndighederne, og alle skibene havde samme ejer.

Den vietnamesiske regering har skrevet kontrakter med forskellige firmaer om at bjærge gammelt kobberkabel fra havbunden. Noget tyder på, at firmaerne har benyttet lejligheden til også at "bjærge" de nye kabler.

Jyske Bank

Softwareudvikler med AI erfaring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Lead Full Stack Udvikler til digitalisering af samfundskritiske løsninger

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S