Tyve stjæler undersøisk kabel

Vietnam er tæt på at blive afskåret fra omverdenen. Tyve er i gang med at rive det undersøiske kabel til telefon - og datatrafik op fra havbunden.

Det lyder som noget fra en film, men den er god nok: En vietnamesisk tyvebande har stjålet 98 kilometer fiberoptisk kabel til telefon- og datatrafik. Kablet er en del af det såkaldte TVH-kabel, der forbinder Thailand, Vietnam og Hong Kong med resten af verden.

Tilsyneladende har internetbrugere i Vietnam siden starten af marts klaget over dårlige forbindelser, og nu skulle årsagen altså være fundet. Det vil tage tre måneder og koste omkring 15 millioner kroner at reparere kablet.

Sammen med et andet undersøisk kabel, SEA-ME-WE 3, transporterede de to kabler 82 procent af data- og telefontrafikken fra Vietnam. Direktøren for VPNT udtaler da også til det vietnamesiske dagblad Thanh Nien, at situationen er »bekymrende«. For hvis tyvene går efter SEA-ME-WE 3 betyder det reelt, at Vietnam bliver afskåret fra resten af internettet.

Et stort problem er, at der ikke er truffet forholdsregler til at forhindre tyveri af SEA-ME-WE 3, siger en af VPNTs underleverandører til Thanh Nien.

Til gengæld er det vietnamesiske politi på sporet af tyvene. Flere skibe med kæmpeladninger af fiberkabel er blevet stoppet af myndighederne, og alle skibene havde samme ejer.

Den vietnamesiske regering har skrevet kontrakter med forskellige firmaer om at bjærge gammelt kobberkabel fra havbunden. Noget tyder på, at firmaerne har benyttet lejligheden til også at "bjærge" de nye kabler.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,