Størstedelen af elektronisk post sendes fra mobilen

Tre fjerdedele af alle meddelelser, der sendes som elektronisk post, sendes fra mobiltelefoner, viser en ny undersøgelse.

I løbet af de seneste 12 måneder er andelen af elektroniske meddelelser sendt fra mobiltelefoner øget markant.

Det oplyser undersøgelsesfirmaet TNS. For et år siden udgjorde sms, mms, e-mail og chatbeskeder fra mobiltelefoner 59 procent af den totale mængde af elektronisk post. Nu er tallet steget til 74 procent. Specielt tydelig er trenden i udviklingsmarkeder, hvor op til 90 procent af al elektronisk post afsendes fra mobiltelefoner.

Mere om undersøgelsen her.

Ifølge Sam Curtis fra TNS kunne denne udvikling tyde på, at man i fremtiden udelukkende vil gøre brug af mobiltelefonen, og i mindre - eller slet ingen - grad bruge computeren.

I de industrialiserede lande er det dog fortsat e-mail på de almindelige computere, der er den mest anvendte måde at kommunikere elektronisk på, men ifølge TNS tyder noget på, at dette er ved at ændre sig. Et eksempel på dette kunne være Japan, hvor fire af ti e-mails afsendes fra mobiltelefoner.

At chatte på mobiltelefonen bliver også mere og mere almindeligt. 13 procent af folk, der chatter på computeren, gør også brug af lignende tjenester på mobilen. Til sammenligning var tallet sidste år på 8 procent, så også her er der sket en forøgelse. Den største stigning finder man blandt brugere af smartphones, hvor antallet af brugere er steget fra 13 procent sidste år og op til 41 procent i år.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler søges til dynamisk virksomhed i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S