Hollandsk politi optrevler internetbande

Det hollandske politi har efter måneders efterforskning arresteret 111 personer, mistænkt for internetkriminalitet.

De mistænkte kommer alle fra Vestafrika, som gennem adskillige år har været central for svindlere, der laver de såkaldte 419-scams.

Af de 111 personer, der blev arresteret, var otte i besiddelse af forfalskede papirer og er blevet sigtet. Ellers er de arresterede blevet løsladt, hvis der ikke kunne findes flere anklager mod dem.

Politiet har fundet lister over e-mailadresser og falske dokumenter på nogle af de anholdtes bopæle.

Svindelnumrene går ud på at sende mails om fiktive lotterigevinster eller store pengesummer, som personen på en eller anden måde skal have ud af landet. Men inden de mange penge kan blive overført skal man lægge nogle penge ud, som regel til gebyrer af forskellig art.

Men pengene forsvinder ud i den blå luft, og den venlige person, som ville belønne ens tid og besvær, er ligeledes forsvundet.

Det hollandske politi påbegyndte i oktober sidste år Operation Apollo netop med det sigte at få arresteret folk fra de bander, der opererer fra Holland.

Denne gang var sigtet dog at arrestere illegale indvandrere. Men hollandsk politi vil benytte sig af lejligheden til også at undersøge, om de anholdte er involverede i internetkriminalitet.

Det hollandske politi mener, at der er flere end 2.000 personer, der kører svindelnumre fra Holland. De har arresteret omkring 80 personer siden begyndelsen af operationen.

Læses lige nu

    Everllence

    Senior Cyber security engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice