Fremtidens hukommelse hedder memristor

HP er kommet et skridt nærmere på fremtidens pc-hukommelse.

Artikel top billede

HP-forskere melder om et gennembrud i udviklingen af den såkaldte memristor-teknologi, som måske kan erstatte pc- (DRAM) og Flash-hukommelse i den nære fremtid. I det seneste nummer af fagbladet ”Nanotechnology” beskriver forskerne, hvordan de har kortlagt hvad der sker inde i en memristor og hvordan den kemiske sammensætning fungerer.

Selvom forskere allerede har konstrueret fungerende memristor-prototyper, har man ikke vidst, hvad der sker inde i de mikroskopiske strukturer. Med den nye viden skulle man være i stand til at forbedre teknologien yderligere og få den klar til markedet.

Memristoren kan lagre dobbelt så mange data som Flash og bruger mindre energi.

HP indgik sidste år en aftale med koreanske Hynix om at færdigudvikle memristoren og sælge den kommercielt under navnet ReRAM (resistive random access memory). De første produkter skulle være klar om tre-fem år.

Denne lidt ældre artikel hos HP fortæller om memristoren og firmaets plan for teknologien. Konceptet blev faktisk opdaget helt tilbage i 1971, men først i 2008 kunne forskere hos HP Labs konstruere den første memristor. Og det første produkt kommer altså først mellem 2013 og 2015.

I første omgang skal ReRAM sælges som erstatning for Flash. Ifølge HP kan en memristor-chip køre mindst ti gange hurtigere end Flash og samtidig bruger den ti gange mindre energi. Og kapaciteten skulle altså være den dobbelte i forhold til Flash.

HP kan allerede fremstille mikroskopiske titan-tråde til memristoren med en bredde på blot 3 nanometer. Til sammenligning har Flash-hukommelse typisk en strukturbredde på 24 nanometer.

Hvis ReRAM kan etableres som en erstatning for Flash, så vil det også være logisk at bruge den nye hukommelse i Solid State Drives (SSD'er), der skal erstatte de mekanisme harddiske. Men der kan gå længere tid, inden ReRAM også kan bruges som almindelig pc-arbejdshukommelse (DRAM).

HP ser endnu større perspektiver i teknologien. De første forsøg har vist at memristoren også kan bruges til at foretage logiske operationer – altså de opgaver, som normalt bliver udført af computerens hovedprocessor.

Det kan betyde, at beregninger i fremtiden kan udføres på den chip hvor data ligger gemt, i stedet for at sende data frem og tilbage til en central processorenhed – og det kunne gøre computerne meget hurtigere end i dag.

HP er ikke de eneste, der forsker i nye hukommelses-teknologier. Samsung udvikler en teknologi kaldet PRAM, mens IBM satser på den såkaldte racetrack-memory. Flash fordobler stadig sin kapacitet hver 12.-18. måned, men på et tidspunkt vil teknologien ramme en mur, og så er der brug for en ny type hukommelse.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job