Intel satser på Android til tablets

I samarbejde med flere computerproducenter arbejder Intel på at Android-tablets baseret på Intel-processorer.

Artikel top billede

Ifølge Digitimes er Intel i færd med at udvikle adskillige Android-enheder med håb om at kunne vise tidlige eksemplarer under sin egen udviklerkonference som løber af staben i midten af april i Peking.

Anonyme kilder påpeger at computerproducenterne Inventec og Compal Electronics er to af de firmaer, der arbejder sammen med Intel. Det totale antal samarbejdspartnere er formentlig mellem seks og otte producenter.

Samtidig med Android-satsningen skal Intel også samarbejde med Google omkring det nye operativstyresystem Chrome OS. Acer, Asus og Samsung oplyses at skulle komme med Intel-modeller med Chrome OS i løbet af årets andet halvdel.

Der skal være tale om både almindelige bærbare computere i almindelige størrelser samt minibærbare, også kaldt netbooks.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse