Windows 7-beta klar før jul

Microsoft ventes ifølge Windows-ekspert at udsende sin første beta-version af Vistas afløser kort før jul.

Inden jul vil den første beta-version af Windows 7 være klar.

Det vurderer Windows-eksperten Mary Jo Foley, som har fået insider-oplysningen fra unavngivne kilder. Ifølge kilderne vil beta-udgaven være klar til test i midten af december. Men endnu er det ikke kommet frem, om alle og enhver vil få mulighed for at prøve beta-versionen.

Beta-testerne skal dog angiveligt rekrutteres gennem denne side.

Tidspunktet for lanceringen af beta 1 kan få stor betydning for, hvornår det færdige produkt kommer på gaden. Microsoft har tidligere sagt, at Windows 7 formentlig bliver færdig i 2009 og senest i 2010.

Hvis Windows 7 skal frigives i 2009, betyder det, at der bliver tale om en forholdsvis kort betafase på under et år. Det er usædvanligt for et produkt, der er så komplekst som et operativsystem.

Den første tidlige testversion af Windows 7 under betegnelsen Milestone 1 blev frigivet allerede i december 2007. Men den var stort set identisk med Windows Vista. Siden har Microsoft udsendt Milestone 2, som ikke er lækket til offentligheden.

Det næste skridt bliver Milestone 3 i efteråret og så kommer formentlig den første beta, som altså ventes klar inden jul.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job