Microsoft sagsøgt for vildledende markedsføring

Klistermærker hvor der står "Windows Vista Capable" får kunder til at sagsøge Microsoft for falsk reklame.

Microsoft er kommet i søgelyset for deres markedsføring. Klistermærker, der proklamerer at en computer er "Windows Vista Capable," er i visse tilfælde kun i stand til at køre Basic-udgaven, som mangler Aero-brugerfladen og andre features.

Dianne Kelley fra Camano Island i staten Washington, hvor Microsoft også holder til, har derfor sagsøgt Microsoft for vildledende markedsføring. Hendes advokat siger om sagen: »Alle "wauw"-tingene som Microsoft sælger og markedsfører er med i Premium, men ikke Basic-udgaverne.«

Microsoft mener selv, at de har gjort alt for at informere kunderne og give dem mulighed for at træffe den rette beslutning om et køb.

Men klagernes advokater hævder, at Microsoft lokker forbrugerne til at købe en computer, der egentlig ikke er i stand til at holde hvad den lover, og køre Vista. Med Aero.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere