Danske bloggere betales for postiv omtale

Reklamebureauet Bloggerwave har foreløbigt fået cirka 400 danske bloggere til at skrive positivt om en ny Sony Ericsson-telefon. Som betaling for den ydelse modtager bloggerne et honorar på mellem 30 og 100 kroner.

Betalte budskaber er godt i gang med at trænge i blogospheren. Ifølge flere kritiske ryster vil reklamebudskaberne på kort tid underminere bloggernes troværdighed og på længere sigt betyde døden for den unikke form for nyhedsformidling, som blog-konceptet indebærer. Men hos det nystartede firma Bloggerwave er holdningen en helt anden:

»Kommerciel blogging har utrolig stort potentiale. Både for virksomheder der vil markedsføre deres produkter alternativt, og for bloggere der vil tjene penge på at dele deres mening med andre,« siger Ulrik Svane, medstifter af Bloggerwave.

Han fortæller, at firmaets koncept er blevet godkendt af Forbrugerombudsmanden. Det skal blot fremgå, at bloggeren modtager betaling, ellers kan det være skjult reklame i strid med markedsføringsloven.

Bloggere, der har koblet sig på Bloggerwave får mellem 30 til 100 kroner for et indlæg, og så står det bloggeren frit for, hvordan omtalen skal udformes.

Den første reklamekampagne, som til dels afvikles gennem blogospheren, har allerede været i gang i en del uger. Her er det Sony Ericsson, der har betalt sig til at få bloggere til at omtalte en ny telefon. Nærmere betegnet har de bloggere, der er på reklamebureauets lønningsliste, forpligtiget sig til at omtale en bestemt feature ved telefonen kaldet shake control (hvormed man med et enkelt hurtigt ryst kan få telefonen til at springe videre til næste nummer på en musikliste).

I alt har Bloggerwave omkring 7000 blogere over hele verden tilknyttet, men kun de 400 er danske.

Det er dog ikke en hvilken som helst kinesisk børne-blogger, der kan komme på lønningslisten:

»Bloggerne skal først godkendes, så skal rates efter, hvor værdifulde, de kan blive, og her spiller sproget naturligvis også en stor rolle. Når en blogger først er godkendt og sat ind i systemet, sender vi de relevante reklamekampagner ud til dem, og så er det op til den enkelte blogger at deltage,« forklarer Ulrik Svane.

Mikkel deMib Svendsen, der er ekspert i søgemaskineoptimering, har tidligere udtalt sig i krasse vendinger om betalt blogging, som han betgener som luderjournalistik:

»Virksomhederne ønsker at købe sig ind i et fænomen som er meget populært. Men problemet er, at hvis bloggerne tydeligt angiver at det, de skriver er en betalt annonce, så ryger den væsentligste del af pointen for virksomhederne - og hvis bloggeren ikke afslører, at indlæget er betalt, ja så er det ulovlig skjult reklame med de følger den slags så kan få,« siger han.

Den slags bekymringer holder ikke Ulrik Svane vågen om natten. Han mener i stedet, at betalte blogs på en unik og enestående måde kan skaffe virksomheder i kontakt med en befolkningsgruppe, som ellers er meget svær at nå med reklamebudskaber.

Endnu er Bloggerwave dog ikke nogen fænomenalt stor finansiel succes. Faktisk er firmaet end ikke blevet indregistreret hos Erhvervs- og Selskabssstyrlsen, fordi de tre stiftere endnu ikke har kunnet skrabe minimumkapitalen til et anpartsselskab (125.000 kroner) sammen. Men på internettet findes de, både i .dk og .com versionen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S