Teleselskaber fortsætter ulovlig markedsføring

Teleselskaberne måtte fra og med 1. maj ikke længere lokke med billige telefoner, hvis den reelle pris ikke fremgår klart. Det sker dog stadig i bredt omfang, og det er et klart brud på markedsføringsloven ifølge Forbrugerombudsmanden.

Teleselskaberne må ikke længere annoncere for mobiltelefoner til én krone, hvis ikke den reelle pris klart fremgår sammen med annonceoverskriften. Ved internetannoncer må man ifølge de nye regler ikke være nødt til at klikke sig frem for at få oplysninger om den reelle pris.

Og det er altså heller ikke nok, at den samlede pris står med lille skrift sammen med selve tilbudet. Men det blæser flere af de danske teleselskaber på - i hvert fald "glemmer" de tilsyneladende at oplyse den samlede pris med abonnement i seks måneder.

Hos Telia skal man klikke tre gange, inden man ser den reelle omkostning på for eksempel Sony Ericsson W880i Sølv. Den annoncerer Telia for på egen side til 1 krone med Telia On, men man skal klikke sig videre to gange, inden man bliver præsenteret for den samlede pris, der er cirka 3.000 kroner højere end den annoncerede pris.

Hos Sonofon kan man tilsyneladende ligeledes købe Samsung i450 til 899 kroner, men klikker man sig videre bliver den samlede pris 2.892 kroner.

Telmore frister med Nokia 5310 XpressMusic til 199 kroner, men også her skal man klikke videre, inden man ser, at den reelle pris faktisk er 2.068 kroner.

Kan politianmeldes

Søren Iversen, chefkonsulent hos Forbrugerombudsmanden, forklarer, at teleselskaberne har rettet op på markedsføringen i blade og lignende, men der er et område, hvor det stadig halter, og det er på deres egne websider:

»De har haft rigelig med tid til at gøre det bedre, og at man stadig skal klikke sig videre flere gange, inden man ser den reelle pris, er ikke godt nok. Vi har givet dem en advarsel, og er der klare fejl, kan det meldes til politiet i henhold til overskridelse af markedsføringsloven,« forklarer Søren Iversen til Mobil.nu.

Sonofons pressechef Peter Glüsing medgiver, at de ikke har gjort det godt nok med hensyn til annoncering på sonofon.dk:

»Det beklager vi meget, men efter jeres henvendelse har vi sat folk i gang med at rette det med det samme,« lover Peter Glüsing.

Telia oplyser, at de naturligvis følger reglerne og har gjort meget ud af at få alt dobbelttjekket ultimo april:

»Men det er rigtigt, at der er enkle tilfælde, hvor vi blot har lavet en lille teaser, som måske er på kanten. Det bliver rettet pronto, så det skulle være 112 procent på plads torsdag [i går, red.], forklarer kommunikationschef Anders Rendtorff.

Hos Telmore annoncerer de for billige telefoner på deres forside og i shoppen, uden at man kan se den samlede pris, med mindre man klikker sig videre. Telmores direktør Allan Christiansen afviser dog, at de gør det bevidst:

»Men det kan være muligt, at det forekommer på enkelte sider,« forklarer han.

Telmore relancerer deres hjemmeside i næste uge, oplyser Allan Christiansen, og forklarer, at de ansvarlige muligvis har vurderet, at de kunne vente med at rette annoncerne i forbindelse med det.

TDC og 3 er lidt mere klare med deres priser, hvor den samlede pris står sammen med tilbudsprisen, men den er ikke så meddelsom som tilbudsprisen, hvilket den skal være ifølge de nye regler. Det samme gør sig gældende for det Sonofon-ejede mobil2kroner.dk.

Søren Iversen vil ikke kommentere markedsføringen hos de enkelte teleselskaber, men han medgiver, at det gør det lidt usikkert, når der står priser fra 1 krone, som det blandt andet er tilfældet hos 3.

Tanja Møller Andersen fra 3 oplyser dog til Mobil.nu, at de vil rette op på annonceringen på deres hjemmeside:

»Vi vil naturligvis følge retningslinjerne,« understreger hun.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos