Sander freder Telestyrelsen

Regeringen har ingen planer om at nedlægge Telestyrelsen. Det fastslår videnskabsminister Helge Sander, efter at et politisk flertal, bestående af netop regeringspartierne og Dansk Folkeparti, har erklæret sig parate til at nedlægge styrelsen.

Diskussionen om nedlæggelsen af Telestyrelsen og overflytning af telereguleringen til Konkurrencestyrelsen skaber nu splid i regeringspartierne. Således slår videnskabsminister Helge Sander mandag aften fast over for IT-avisen ComON at han og regeringen ingen planer har om at nedlægge styrelsen.

Dermed går videnskabsministeren direkte imod udmeldingerne fra de to regeringspartiers egne teleordfører tidligere på dagen. De erklærede sig nemlig begge to parate til at se på en nedlæggelse af Telestyrelsen og overflytning af telereguleringen til Konkurrencestyrelsen. Også Dansk Folkepartis teleordfører Jørn Dohrmann er positivt stemt over for ideen. Og dermed er der et politisk flertal.

Men regeringen er af en anden opfattelse, understreger ministeren.
»Det giver mig anledning til at fastslå, at jeg og regeringen på tidspunktet ingen overvejelser har om at ændre i organiseringen af telereguleringen,« siger videnskabsministeren til ComON mandag aften.

Debatten om Telestyrelsens skæbne er opstået efter at videnskabsministeren fredag i et svar til Folketingets videnskabsudvalg fastslog, at der ikke er noget i EU-reglerne, der dikterer at telereguleringen skal ligge i en særlig styrelse. Desuden er Telestyrelsen ved at være færdig med 16 delundersøgelser af konkurrencen på telemarkedet. Og når de undersøgelser er afsluttet, mener teleordførerne fra de tre partier at tiden er moden til at overveje om telebranchen fremover skal reguleres af den samme myndighed som stort set alle andre brancher - nemlig Konkurrencestyrelsen.

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Jyske Bank

Senior Data Engineer til Data Warehouse

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS