TDC fastlåser fastnets kunder

TDC vil ikke lade kunderne tage fastnetsnummeret med over på mobilen. Videnskabsministeren vil ikke gribe ind. Det kritiserer Forbrugerrådet og Dansk IT.

Det er umuligt for alle andre end Sonofon kunder at få overført deres gamle fastnettelefonnummer til en mobil. Det skyldes at især TDC kunstigt forsøger at fastholde kunderne til fastnettelefonerne, mener kritiker.

"TDC vælger ikke at tilbyde det, fordi de sidder med alle fastnetabonnenterne selv. Forretningsmæssigt er det mere attraktivt for TDC at beholde dem på fastnettet," siger Tony Franke fra Dansk IT til Politiken.

TDC har over 1,6 millioner fastnetkunder. Videnskabsminister Helge Sander har afvist at gøre telemarkedet så frit, at alle kan tage nummeret med som de ønsker det. En rapport fra IT og Telestyrelsen advarede mod at gøre fastnetnumre mobile fordi det bliver svært at håndtere opkald til udlandet.

TDC vil ikke frivilligt lade deres 1,6 millioner abbonenter følge i Sonofon-kundernes fodspor. Dermed er der mange der bliver tvunget til at beholde det gamle nummer, hvis de vil være kontaktbare for familie, venner og forbindelser de ikke har haft kontakt med i mange år.

»Folk er ofte knyttet til deres telefonnummer og vil gerne tage det med sig. For en betragtelig del af dem vil der være store fordele ved at flytte fra fastnet til mobilen, men det her er en barriere«, siger Martin Salamon, telepolitisk medarbejder i Forbrugerrådet.

TDC Fastnets telefondirektør afviser kritikken.

"Vi har en trofast kundegruppe, fordi så mange af dem er tilfredse med vore produkter. Vi er glade og stolte over at have en af Danmarks største kundedatabaser, og vi vil gå meget langt for at gøre dem glade," siger Sigurd Leth.

Sonofons kampgane med Peter Belli i spidsen har været en succes med over 30.000, der har taget fastnetsnummeret med til mobil.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S