Dansk telepioner igen på udenlandske hænder

Horsens-virksomheden Kirk telecom er solgt til amerikanske SpectraLink for 388 millioner kroner. Begge firmaer er specialiseret i trådløse telefoner til erhvervslivet.

Kirk telecom kommer igen på udenlandske hænder. Denne gang er det den amerikanske konkurrent SpectraLink, der betaler 388 millioner kroner i kontanter for selskabet. Firmaet i Horsens er specialiseret i trådløse DECT-telefoner, mens de nye amerikanske ejere allerede sælger WLAN-håndsæt, der forventes at blive den nye standard inden for trådløse telefoner.

De danske telefonpionerer har rødder helt tilbage til 1892, hvor firmaet blev etableret som Emil Møllers telefon-fabrikker i Horsens. I 1971 blev selskabet solgt til amerikanske Standard Electric, som i 1987 solgte det videre til franske Alcatel.

Fire år senere blev firmaet delt i tre, Kirk telecom, Kirk Acoustics og Alcatel Kirk. Den daværende ledelse i Kirk telecom overtog selskabet, som dermed igen kom på danske hænder. Kirk telecom valgte at fokusere på trådløse telefoner til erhvervs-markedet, men alle aktiviteter til den private målgruppe er lagt i datterselskabet Kirk scantel, der også følger med i handlen.

De nye amerikanske ejere fortæller at selskabet fortsat skal operere under navnet Kirk telecom. SpectraLink ser store muligheder for at afsætte sine Wi-Fi-telefoner på det europæiske marked, mens den amerikanske Telestyrelse netop har åbnet for salget af DECT-produkter i USA.

»Ved at tilføje DECT-teknologi udvider vi vores markedspotentiale i USA, og KIRK telecoms distributions-kanaler vil give ekstra oversøisk rækkevidde til vores Wi-Fi-produkter. Selskaberne skaber tilsammen en sand global organisation med en markant distribution i mere end 40 lande,« siger John Elms, adm. direktør for SpectraLink.

Ledelsen i SpectraLink forventer, at overtagelsen vil skabe indtjening allerede i det første år. I det sidste regnskabsår, der sluttede den 30. april 2005, havde Kirk en omsætning på 226 millioner kroner og en nettoindtægt på 17 millioner kroner.

»Jeg er stolt af, at vi går ind i denne overtagelse og ser frem til, at den samlede organisation for alvor bliver en globalt førende spiller i denne branche«, siger Peter Skov, adm. direktør hos Kirk.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Aller Leisure søger en Frontend-udvikler (.Net)

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Information Security Manager til Styringssektionen ved Compliance og Informationssikkerhedsafdelingen

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job