Dansk telepioner igen på udenlandske hænder

Horsens-virksomheden Kirk telecom er solgt til amerikanske SpectraLink for 388 millioner kroner. Begge firmaer er specialiseret i trådløse telefoner til erhvervslivet.

Kirk telecom kommer igen på udenlandske hænder. Denne gang er det den amerikanske konkurrent SpectraLink, der betaler 388 millioner kroner i kontanter for selskabet. Firmaet i Horsens er specialiseret i trådløse DECT-telefoner, mens de nye amerikanske ejere allerede sælger WLAN-håndsæt, der forventes at blive den nye standard inden for trådløse telefoner.

De danske telefonpionerer har rødder helt tilbage til 1892, hvor firmaet blev etableret som Emil Møllers telefon-fabrikker i Horsens. I 1971 blev selskabet solgt til amerikanske Standard Electric, som i 1987 solgte det videre til franske Alcatel.

Fire år senere blev firmaet delt i tre, Kirk telecom, Kirk Acoustics og Alcatel Kirk. Den daværende ledelse i Kirk telecom overtog selskabet, som dermed igen kom på danske hænder. Kirk telecom valgte at fokusere på trådløse telefoner til erhvervs-markedet, men alle aktiviteter til den private målgruppe er lagt i datterselskabet Kirk scantel, der også følger med i handlen.

De nye amerikanske ejere fortæller at selskabet fortsat skal operere under navnet Kirk telecom. SpectraLink ser store muligheder for at afsætte sine Wi-Fi-telefoner på det europæiske marked, mens den amerikanske Telestyrelse netop har åbnet for salget af DECT-produkter i USA.

»Ved at tilføje DECT-teknologi udvider vi vores markedspotentiale i USA, og KIRK telecoms distributions-kanaler vil give ekstra oversøisk rækkevidde til vores Wi-Fi-produkter. Selskaberne skaber tilsammen en sand global organisation med en markant distribution i mere end 40 lande,« siger John Elms, adm. direktør for SpectraLink.

Ledelsen i SpectraLink forventer, at overtagelsen vil skabe indtjening allerede i det første år. I det sidste regnskabsår, der sluttede den 30. april 2005, havde Kirk en omsætning på 226 millioner kroner og en nettoindtægt på 17 millioner kroner.

»Jeg er stolt af, at vi går ind i denne overtagelse og ser frem til, at den samlede organisation for alvor bliver en globalt førende spiller i denne branche«, siger Peter Skov, adm. direktør hos Kirk.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S