Dansk telepioner igen på udenlandske hænder

Horsens-virksomheden Kirk telecom er solgt til amerikanske SpectraLink for 388 millioner kroner. Begge firmaer er specialiseret i trådløse telefoner til erhvervslivet.

Kirk telecom kommer igen på udenlandske hænder. Denne gang er det den amerikanske konkurrent SpectraLink, der betaler 388 millioner kroner i kontanter for selskabet. Firmaet i Horsens er specialiseret i trådløse DECT-telefoner, mens de nye amerikanske ejere allerede sælger WLAN-håndsæt, der forventes at blive den nye standard inden for trådløse telefoner.

De danske telefonpionerer har rødder helt tilbage til 1892, hvor firmaet blev etableret som Emil Møllers telefon-fabrikker i Horsens. I 1971 blev selskabet solgt til amerikanske Standard Electric, som i 1987 solgte det videre til franske Alcatel.

Fire år senere blev firmaet delt i tre, Kirk telecom, Kirk Acoustics og Alcatel Kirk. Den daværende ledelse i Kirk telecom overtog selskabet, som dermed igen kom på danske hænder. Kirk telecom valgte at fokusere på trådløse telefoner til erhvervs-markedet, men alle aktiviteter til den private målgruppe er lagt i datterselskabet Kirk scantel, der også følger med i handlen.

De nye amerikanske ejere fortæller at selskabet fortsat skal operere under navnet Kirk telecom. SpectraLink ser store muligheder for at afsætte sine Wi-Fi-telefoner på det europæiske marked, mens den amerikanske Telestyrelse netop har åbnet for salget af DECT-produkter i USA.

»Ved at tilføje DECT-teknologi udvider vi vores markedspotentiale i USA, og KIRK telecoms distributions-kanaler vil give ekstra oversøisk rækkevidde til vores Wi-Fi-produkter. Selskaberne skaber tilsammen en sand global organisation med en markant distribution i mere end 40 lande,« siger John Elms, adm. direktør for SpectraLink.

Ledelsen i SpectraLink forventer, at overtagelsen vil skabe indtjening allerede i det første år. I det sidste regnskabsår, der sluttede den 30. april 2005, havde Kirk en omsætning på 226 millioner kroner og en nettoindtægt på 17 millioner kroner.

»Jeg er stolt af, at vi går ind i denne overtagelse og ser frem til, at den samlede organisation for alvor bliver en globalt førende spiller i denne branche«, siger Peter Skov, adm. direktør hos Kirk.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics