Direktørbloggere under mistanke for aktiemanipulation

Amerikanske direktører omgår restriktionerne på deres ytringsfrihed ved at blogge. Men det er nu blevet et problem, som det amerikanske finanstilsyn ikke kan overse.

Det har indtil videre fungeret problemfrit. Amerikanske topdirektører har kunnet få afløb via blogs og fianansielle opslagstavler, når de ikke har haft et andet forum at dele ders tanker med. Men indlæg fra John Mackey, direktør for Whole Foods, har fået det amerikanske finanstilsyn, Securities and Exchange Commission (SEC) til at starte en undersøgelse af hvem, der skriver hvad. Det skriver Børsen i dag.

Kontroversen går på, at John Mackey under pseudonymet Rahobed, et anagram af hustruens navn, har skrevet indlæg om sit eget og ikke mindst konkurrenten Wild Oat Markets på en finansside på internetportalen Yahoo!.

John Mackey har nemlig forudset problemer for Wild Oat Markets, mens han roste sit eget firma. Det har fået SEC til at interessere sig for hvad John Mackey har skrevet, og om han har haft til hensigt at påvirke aktiekurserne for begge firmaer. SEC skal nemlig bevise, at dette var hensigten, hvilket vil blive meget svært, siger juraprofessor Kenneth Scott fra Stanford University.

Nu spreder angsten sig blandt toppen af amerikansk erhvervsliv for, om også de kommer i søgelyset. Ifølge Fortune Magazine har de 40 største virksomheder i USA firma-blogs, og topchefer i giganter som Boeing og GM er også begyndt at blogge.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S