Pc'er bliver ikke billigere end nu

Meget lave priser gør pc'er til impulskøb, og det er også nu, at man skal slå til. De eftertragtede maskiner bliver formentlig ikke billigere end nu.

Specielt i denne tid langes der mange pc'er over landets diske. Og det er for priser helt ned til 5.000 kroner for en bærbar og 3.000 kroner for en stationær. Det skriver Berlingske Tidende.

»I de prislejer bliver mange computere nærmest impulskøb, når man er i Bilka eller andre varehuse. Det er derfor ikke et prisfald, der driver markedet. De faste, lave priser betyder simpelt hen, at der bliver solgt mere til det private marked,« siger IDC's senioranalytiker Anders Elbak til Berlingske Tidende.

IDC forventer, at der bliver solgt 50.000 bærbare og 36.000 stationære til private i fjerde kvartal i år.

»Traditionelt er fjerde kvartal det bedst sælgende, men vi forventer ikke det helt store ekstra i år. Tallene vil stort set være på samme niveau som fra august til oktober, som var højere end sædvanligt - men jeg har da undervurderet markedet nogle gange. Generelt er der stadig et pres på priserne, men det vil nok ikke fortsætte. Det er længe siden, at endnu en tusindkroneseddel er blevet spist,« siger Anders Elbak.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere