Her er Google-mobilen Nexus

Google får sin "egen" Android-telefon.

Engadget har haft Google-mobilen Nexus One mellem hænderne. Af manualen fremgår det at den skal sælges som Googles egen mobiltelefon.
Spørgsmålet er så, om det er mobilen, der skal bruges til at kæmpe Googles kamp mod Apple, Microsoft og Nokia i en kamp om at være størst på mobil- og Internetmarkedet. I såfald lader Google til at være godt udrustet med et tyndt format, god og stor skærm, samt masser af gode webtjenester og et væld af programmer fra Android-systemets programbutik ”Market”.

 

Lavet af HTC, henviser til Google
Nexus One produceres af taiwanske HTC, men HTC's logo er ikke at finde på telefonen. I stedet henviser telefonens manual (quick start guide) brugeren til at få svar på spørgsmål om telefonen på google.com/phone/support - en hjemmeside, som i øjeblikket ikke har noget indhold.

Nexus One har en rigtig stor farveskærm på 4,3 tommer - det samme som i HTC's Windows-mobil HD2. Ifølge Engadgets testere føles telefonen ”utrolig tynd og smidig”.

Nyeste Android
Styresystemet er den nyeste version af Googles Android, nemlig version 2.1. Der findes udvidet understøttelse for startskærme, og man kan få vist dem som miniaturer, så navigationen bliver enklere. Det skulle minde meget om måden at skifte mellem programmer i Palms WebOS-styresystem.
 

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics