Mozilla: Penge for sikkerhedshuller

500 amerikanske dollar og en t-shirt. Det er belønningen for at finde et alvorligt sikkerhedshul i Mozilla.

Hvis man finder et alvorligt sikkerhedshul i Mozilla Suite, Firefox eller Thunderbird kan man fremover regne med en kontant belønning. Mozilla Foundation har udlovet en belønning på 500 dollar samt en t-shirt til alle, der kan finde en hidtil uopdaget sårbarhed i Mozilla-programmerne.

Pengene til det nye Mozilla Security Bug Bounty Program kommer fra Linspire og den sydafrikanske internet-millionær Mark Shuttleworth, som nok er bedst kendt for sit betalte ophold på rumstationen ISS i 2002.

Mozilla Foundation opfordrer alle til at donere penge til initiativet - og Mark Shuttleworth har lovet at matche det beløb, der kommer ind over nettet, med en tilsvarende sum (dog højest 5.000 dollar).

For at få belønningen kræves det, at sikkerhedshullet findes i den seneste version af Mozilla og ikke er opdaget tidligere. Fejlen må ikke ligge i et tredjeparts-program, f.eks. Java eller et plug-in.

Hvis to eller flere finder den samme fejl skal pengene deles ligeligt.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S