Nano-baseret iPhone på vej

Der spekuleres allerede i næste udgave af iPhone. En analytiker vurderer, at en iPhone i en iPod Nano-udgave kommer allerede i fjerde kvartal.

Apple planlægger en billigere udgave af iPhone i fjerde kvartal, der sandsynligvis er baseret på iPod Nano, lyder vurderingen i en rapport fra den amerikanske investeringsbank JP Morgan.

Bag rapporten står analytikeren Kevin Chang fra Taiwan, der på baggrund af anonyme kilder og ansøgninger til det amerikanske patentkontor.

Apple udfyldte en ansøgningsformular til et patent på en multifunktionel håndholdt endhed med et cirkulært touchpad, der minder om Nanos scrollwheel, men uden iPhones touchscreen. Ifølge Forbes Magazine søgte Apple patentet 1. november, selv om det først blev offentligtgjort 5. juli.

Chang vurderer, at konvertering af Nano til en mobiltelefon er en måde at efterfølge iPhone med en billigere udgave. Hans gæt er, at Nano-udgaven vil koste omkring 300 dollar eller mindre. Den nye iPhone koster 500 eller 600 dollar afhængigt af lagerkapacitet.

Apple har undladt at kommentere på spekulationerne.

»Vi tror, at iPod Nano bliver konverteret til en mobiltelefon, da det er den eneste måde Apple kan lancere en billigere mobiltelefon uden at kannibalisere iPod Nano,« siger Chang til Reuters.

Chang bemærker dog samtidig, at den nye mobiltelefon vil have begrænset funktionalitet, men at den lavere pris også kan gøre et salg af 30 til 40 millioner enheder muligt i løbet af 2008, hvilket er et langt større antal end de 10 millioner enheder, Apple har sat som mål for iPhone i 2008.

Mens iPhone forventes at indtage begrænsede markedsandele på grund af prisen, forudsiger analytikere, at en billigere mobiltelefon fra Apple, der samtidig er ledende på markedet for digitale musikafspillere, kan være en langt større trussel for de etablerede fabrikanter af mobiltelefoner, herunder Nokia, Motorola, Samsung og Sony Ericsson.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job