Artikel top billede

Samsung var ellers interesseret:: Microsoft afviser tavle-pc'er med Windows Phone 7

Samsung havde ellers en i tankerne.

Microsoft har først lige annonceret deres nye smartphone-styresystem Windows Phone 7, og der går stadig en uge eller to, før vi får de første modeller med det nye styresystem at se på markedet. Alligevel spekuleres der allerede nu i, om Microsoft vil følge i blandt andet Apples og Googles fodspor og få lavet tablets med Windows Phone 7. Det afviser Microsoft dog.

Ingen Windows Phone 7-tablet
Greg Sullivan, der er senior product manager hos Microsoft, sagde ved den amerikanske lancering af Windows Phone 7 i New York i mandags, at Windows Phone 7 er designet til enheder med små skærme, såsom smartphones, og ikke til enheder med større skærme, såsom tablets. I stedet vil Microsoft fortsat fokusere på at udvikle pc-styresystemet Windows 7 til tablets, da det skulle give et bedre programudbud og i øvrigt have bedre netværks- og printefaciliteter.

Samsung skulle dog have været i tale med Microsoft angående en tablet med Windows Phone 7, men de planer skulle i første omgang være droppet. Det er dog nok for tidligt at udelukke en tablet med Windows Phone 7 på længere sigt, for når styresystemet bliver lidt mere modent, kan det nok godt tænkes, at Microsoft ændrer holdning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere