Microsoft tilbyder studerende 80 procent rabat

For at undgå, at de studerende på videregående uddannelser piratkopierer software og programmer fra Microsoft, tilbyder virksomheden nu de studerende fordelagtige rabatter.

Fra den 19. april har studerende på videregående uddannelser - der er over 18 år - haft mulighed for at downloade de nyeste programmer fra Microsoft med rabatter på op til 80 procent.

Baggrunden for det nye tiltag er ifølge Kamilla Jørning, der er salgschef for uddannelsessektoren i Microsoft, at virksomheden har oplevet at institutioner og studerende efterspørger software til en attraktiv pris.

Kamilla Jørning mener ikke, at Microsofts nye rabatordninger kommer til at ramme folk i kanalen.

»Det er en helt anden målgruppe, som vi går efter. Typisk er det unge, der ikke anskaffer sig programmerne på lovlig vis, men som går efter piratkopier. Derfor mener jeg ikke, at folk i kanalen har grund til at bekymre sig,« siger hun.

Priserne på produkterne ligger ifølge Kamilla Jørning fra 130 kroner til 800 kroner.

Hun fortæller, at one note programmet ligger i den billige ende, mens office pakken placerer sig i den dyre ende af skalaen.

Og Microsoft har ifølge Kamilla Jørning taget højde for, at folk, der ikke er studerende, snyder sig til en billig programpakke.

»Nej, de studerende skal nemlig udfylde et skema på nettet, hvor de skal skrive, hvilken institution de tilhører, og det laver vi en stikprøvekontrol på. Men vores erfaring fra andre lande, der også kører ordningen, viser at det godt kan lade sig gøre,« fortæller hun.

Som udgangspunkt forventer Microsoft ikke, at det kommer til at strømme med ordrer.

»Det er tænkt som et pilotforsøg. Vi forventer, at omkring en procent af de studerende i Danmark benytter sig af tilbuddet. Projektet er jo stadig i sin vorden, men det er helt klart fremtidens måde at sælge software på,« fortæller Kamilla Jørning, der allerede markedsfører tiltaget i magasiner.

Foruden Danmark kører Italien, Frankrig, Irland, Finland og Holland med lignende rabatordninger til de studerende.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job