Elgiganten køber Electronic World

Elgiganten køber konkurrenten Electronic World og er dermed på vej til at blive Danmarks største elektronikkæde.

Elgiganten har taget endnu et skridt mod at blive Danmarks største elektronikkæde. Det sker med købet af Electronic World.

Det skriver Børsen. Electronic World ophører med at eksistere under eget navn, og butikkerne overgår til at hedde Elgiganten.

Købet af Electronic World er en del af kædens strategi om at være størst i Danmark, og det ser ud til at lykkedes. Electronic World repræsenterer en omsætning på en kvart milliard kroner. Sammen med Elgigantens omsætning på 1,4 milliarder, er der dermed udsigt til at Elgiganten kan overhale Fona, der sidste år omsatte for 1,8 milliarder kroner. Fona har dog i den mellemliggende tid lukket forretninger, så avisen skriver at Elgiganten sandsynligvis allerede ved næste regnskab vil være den største elektronikkæde i Danmark.

Prisen har Elgiganten valgt at holde for sig selv, men Elgigantens direktør, Jesper Boysen, siger til Børsen, at der er gjort "en god handel."

Sælgeren er Merlin, der i sidste ende er ejet af FDB. FDB leder efter en køber til resten af Merlin-kædens mindre butikker.

I forbindelse med overtagelsen af Electronic World har Elgiganten valgt at lukke varehusene i Odense og Esbjerg, fordi de ligger for tæt på de eksisterende Elgiganten-varehuse.

Med handlen får Elgiganten ligeledes tre mega-varehuse på 3000 kvm., som det ville være umuligt at opføre i dag, fordi planloven sætter en maksimumgrænse for udsalgsvarehuse på 1500 kvm.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job