Ny browser bruger 3D

Ny gratis browser vil bruge 3D til at revolutionere surfing på internettet.

Et nyt amerikansk firma kaldet SpaceTime står bag en browser med samme navn, som benytter 3D til visninger af flere websider samtidig.

Ved at vise sider både ved siden af og bag hinanden tager browseren ti eksempler ind ad gangen, når der søges på hjemmesider eller billeder. Foreløbig laver SpaceTime websøgninger gennem enten eBay, Google eller Yahoo!, mens billedsøgningen foregår via Google, Yahoo! eller flickr.

En websøgning på Google frembringer for eksempel elleve sider, hvor den første er den normale oversigt over søgeresultater, mens de øvrige er de ti første resultater. SpaceTimes administrerende direktør, Edward Bakhash, fremhæver, at teknologien dermed betyder, at man ikke er nødt til at trykke "tilbage" hele tiden, fordi man bare kan "flyve" til det næste resultat.

Selve teknikken leder tankerne lidt hen på den 3D teknik, som Windows Vistas Aero for eksempel bruger til en hurtig oversigt over åbnede vinduer. I SpaceTime kan man dog også "flyve" mellem de åbnede visninger meget hurtigt. Desuden kan man med piletasterne dreje og zoome ind og ud på sider og billeder i 3D. Ved et dobbeltklik kan sider ses normalt, hvorefter man ved "Go back" i rødt øverst på skærmen kan vende tilbage til oversigten i 3D.

SpaceTime er dog stadig på beta-stadiet, hvilket betyder, at en del velkendte funktioner ikke findes i browseren endnu. Der er for eksempel ingen historik eller bookmarks, selv om kommentarer på browserens forum tyder på, at disse og andre er på vej.

Om den almindelige bruger så kan vænne sig til 3D-browsing er der mere uenighed om ifølge det tyske it-nyhedssite heise.de. Desuden sluger SpaceTime også maskinenes ressourcer rimeligt hurtigt.

Det står enhver frit at prøve SpaceTime, da beta-versionen kan hentes helt gratis ned fra nettet (se link nederst).

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job