Her er HTC's tablet-pc

HTC kan være klar med sin første tablet allerede i marts måned. her er dens specifikationer.

Artikel top billede

For få dage siden dukkede informationer op, der sagde, at HTC skulle være på vej med ikke mindre end tre forskellige tablets i år. Og en af dem allerede til marts i USA. Nu kender vi flere detaljer om den model, der skulle være lige om hjørnet.

Det er sitet Amobil.no, der er kommet i besiddelse af specifikationerne for den tablet, der skulle hedde HTC Flyer, og altså skulle komme på markedet inden for de næste par måneder.

7-tommer-skærm og lynhurtig 3G
Skærmen skulle være på 7 tommer og have en opløsning på 1024 x 600 pixel, mens processoren skulle være den Qualcomm Snapdragon MSM8255-processor på 1 gigahertz, som vi også kender fra HTC Desire HD. Der skulle være 1 gigabyte arbejdshukommelse og 4 gigabyte lagerhukommelse, og den indbyggede 3G-forbindelse skulle kunne klare hastigheder på op til 14,4 megabit i sekundet. Desuden skulle der være både HDMI-port og understøttelse af DLNA i modellen.

Videoopkald over nettet
På bagsiden skulle der være et 5-megapixelkamera med fotolys og ansigtsgenkendelse og på forsiden et 1,3-megapixelkamera til videoopkald. Desværre skulle modellen ikke kunne foretage opkald over mobilnettet, men kun over dens internetforbindelse via for eksempel Skype, der skulle være installeret fra start.

Kun med Android 2.3
Modellen skulle have Android 2.3, da HTC angiveligt vil have modellen på markedet så hurtigt som muligt. HTC har dog optimeret deres Sense-brugerflade til modellen, så man skulle få en mere computer-agtig oplevelse end den man kender fra Android på mobiler. Desuden skulle der også følge en kapacitiv stylus med til modellen.

Til Europa i april
HTC Flyer skulle komme til marts i USA og til Europa i april. Den bliver formentlig officielt lanceret på Mobile World Congress i næste måned.

Læs mere om mobilmarkedet på www.mobil.nu

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS