Betvivler egen rapport om Nano-baseret iPhone

JP Morgan stiller sig kritisk overfor deres egne forudsigelser om en kommende iPhone, der skulle ligne iPod Nano.

Analytikerne i investeringsbanken JP Morgan er ikke ligefrem enige om iPhones udvikling i fremtiden. De modsiger deres egen rapport indenfor et døgn.

Analytikerne Bill Shope, Elizabeth Borbolla og Vlad Rom ved JP Morgan i New York stiller sig kritisk overfor en rapport af deres kollega, Kevin Chang fra Taiwan.

Chang forudsagde på baggrund af anonyme kilder og ansøgninger til det amerikanske patentkontor, at en billig iPhone i stil med iPod Nano skulle komme i fjerde kvartal i år. Både Reuters og Forbes.com beskrev Changs rapport.

Analytikerne fra New York advarer derimod om, at det er usandsynligt, at Apple skulle udsende en ny, billigere mobiltelefon på kort sigt. Som belæg peger de blandt andet på, at det tog Apple to år at udsende den første billigere udgave af iPod, nemlig iPod Mini.

Desuden har man ikke været i stand til at bekræfte Changs unavngivne kilder, og patentansøgningen fra Apple ses ikke som belæg, da Apple ofte indsender den slags ansøgninger, der fortæller meget lidt om et kommende produkt.

Analytikerne forudsiger, at selv om de ser en billigere udgave af iPhone som helt uundgåelig, så er der ingen grund til at tro, at den kommer om kort tid. Da Apple først for nyligt er trængt ind på mobilmarkedet med iPhone, vil de sandsynligvis fasteholde den nuværende iPhone som deres del af markedet i et stykke tid.

I stedet ses en 3G-baseret iPhone som en mere sandsynlig næste udgave af iPhone.

Mere om samme emne

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension