Hvis du skal have kontakt med en medarbejder i Aldi, så er det lettest at ringe, faxe eller sende et brev via Post Danmark.
Aldi har nemlig valgt, at de enkelte medarbejdere ikke skal have adgang til at bruge e-mails i den daglige kommunikation. Det skriver Berlingske Nyhedsmagasin. Ifølge magasinets oplysninger bruger lavpriskæden heller ikke intranet. Den konsekvente holdning er gældende i alle de 18 lande, hvor Aldi er tilstede.
Beslutningen skyldes, at ledelsen frygter, at datakriminelle kan få adgang til forretningskritiske oplysninger. Desuden betragtes e-mails som en tidsrøver.
»Jeg har i tidligere job i andre store koncerner også selv været vant til at have e-mail-adgang, og selv om det selvfølgelig er lynhurtigt lige at sende en mail af sted og få svar retur, så har jeg også oplevet det som en fordel ikke at have e-mail, fordi man bruger lang tid på at læse og forholde sig til e-mails, som ikke altid vedrører én selv. Og med e-mail-adgang kan medarbejderne også have tendens til at kommunikere privat,« siger Frank Egholm, der er direktør i Aldi til nyhedsmagasinet.
Det forlyder dog, at Aldi har én computer i sit hovedsæde i Karlslunde, hvor det er muligt at sende e-mails.
Ifølge Berlingske Nyhedsmagasin er Aldi en af de eneste virksomheder i sin størrelsesorden, der bevidst fravælger e-mails som en kommunikationsmulighed. Men skriv en besked i forummet, hvis du kender andre teknologi-forskrækkede virksomheder.