Microsoft kunne i sidste uge offentliggøre sit hidtil bedste kvartalsregnskab, men går man ned i detaljerne, opdager man, at Microsoft Business Solutions-divisionen vokser i en takt, der ligger under de 10 procent årligt.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Topchef Steve Ballmer har tidligere proklameret, at MBS - hvor Navision-forretningen udgør en betydelig andel - skal vokse til 10 milliarder dollar inden udgangen af 2012. Men ifølge dagbladet Børsen måtte divisionen nøjes med en vækst på 9 procent i det afsluttede regnskabskvartal, og omsætningen ligger stadig under den magiske grænse på 1 milliard kroner.
Underskuddet i divisionen ligger som tidligere omkring en kvart milliard kroner.