Computerspil skal advare unge om forbrugerfælderne

Et computerspil fra Forbrugerstyrelsen skal klæde købelystne unge til at navigere i lovjunglen af rettigheder og pligter på nettet.

Unge og ivrige netshoppere farer let vild i forbrugerjunglen, når det handler om ulovlig markedsføring og klagemuligheder.

Derfor har Forbrugerstyrelsen lanceret computerspillet »Galactor«, som skal guide de unge uden om fælderne.

»De unge har ikke den erfaring med at være forbruger, som vi andre har som voksne, og derfor reagerer de ikke automatisk på ting, der ser mistænkelige ud, når de handler. Vi håber, at spillet kan give de unge bedre kendskab til deres rettigheder og pligter som forbrugere på baggrund af nogle konkrete erfaringer i spiluniverset - uden at det har konkrete omkostninger for dem,« siger Louise Holck, direktør i Forbrugerstyrelsen.

I Galactor skal spilleren redde sig selv og sine venner ude af kløerne på en ond psykopat i et skummelt univers.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere