E-mail og navigation: : Nokia i seng med Yahoo

Et nyt samarbejde mellem giganterne skal resultere i en sammensmeltning af tjenester. Nokia står for kortmateriale og navigation, Yahoo står for chat og e-mail.

Artikel top billede

Nokia og Yahoo indgår nu et strategisk samarbejde omkring et antal tjenester, som skal gøres tilgængelige til både computere og mobiltelefoner.

Samarbejdet skal resultere i en sammensmeltning mellem de enkelte parters tjenester, og det indebærer delvist at Nokia skal være eksklusiv leverandør til Yahoos kort- og navigationstjenester. Ovi Maps vil blive en del af Yahoos udbud.

Ligeledes kommer Yahoo til at blive eksklusiv leverandør til nogle af Nokias tjenester - i dette tilfælde Ovi Mail og Ovi Chat.

Et andet ganske logisk skridt i sammensmeltningen er, at man vil udvikle en samlet håndtering af brugerkonti, så man kan logge ind på samtlige tjenester med kun ét login. Det første skridt bliver at brugere med en Ovi-konto vil kunne logge ind på udvalgte Yahoo-tjenester.

"Vi gør det muligt for millioner af Yahoo-kunder på vigtige markeder, bl.a. de nordamerikanske, at bruge de unikke muligheder med Ovi Maps. Yahoos online-ekspertise kommer til at give spændende forbedringer på chat- og e-mail-fronten for millioner af Ovi-kunder i næsten alle verdens lande, hvoraf mange vil få sin første internetoplevelse via mobilen, fortæller Nokia-chefen Olli-Pekka Kallasvuo i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommadoen i Ballerup

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT