3 har uacceptabelt få kunder

Nye teletal for 2008 viser, at 3 nu har 408.000 kunder. Det er uacceptabelt, at de ikke er større, og de skal være glade for, at mobilt bredbånd kom farende, lyder det.

Teleselsakbet 3 havde ved udgangen af 2008 408.000 kunder i butikken, det gør dem til landets 6. største mobilselskab. Størst er TDC er med 2.057.091 og en markedsandel på 30 procent. Sonofon 1.386.991 kunder og 20,2 procent af mobilmarkedet, mens Telia har 1.190.873 kunder og 17,4 procent af markedet. Det viser nye tal fra IT- og Telestyrelsen.

Herefter kommer Telmore med 665.511 og 9,7 procent af markedet og CBB med 426.047 og 6,2 procent af markedet.

Først på en 6. plads kommer 3 med 408.476 og 6 procent af markedet. 3 kalder tallene for "tilfredsstillende", da ComONs søstersite Mobil.nu spørger, om det er godt nok for et selskab med eget netværk ikke at være større end for eksempel CBB, der lejer sig ind på et netværk:

"Vi kigger på egne tal. Det går støt frem og det er vi glade for. De, [Telmore og CBB, red.] har en anden type forretning," forklarer Stine Green Poulsen, kommunikationschef hos 3.

Teleanalytiker John Strand mener, at det selvfølgelig ikke er acceptabelt, at 3 ikke har flere mobilkunder deres investeringer taget i betragtning:

"3 var først en virksomhed for videotelefoni, så for mobile medier, så for multimedie og nu for mobilt bredbånd. De første tre floppede totalt, men strategien for mobilt bredbånd er deres mest bæredygtige," vurderer John Strand:

"Det var heldigt for 3, at mobilt bredbånd kom farende," slutter han.

Og 3 er netop størst, når det gælder mobilt bredbånd og har i dag 140.000 kunder på det område. Det svarer til en vækst på 58 procent og de havde ved udgangen af 2008 en samlet markedsandel på 46,4 procent for mobilt bredbånd. 3 vil satse mest på mobilt bredbånd i den nærmeste fremtid, da det er her, de kan hente den største vækst, lyder det fra Stine Green Poulsen.

Hun mener i øvrigt, at det er frisk sagt af John Strand, at 3 er heldige, at mobilt bredbånd "kom farende":

"Vi mener jo ikke, at det som sådan er kommet farende ud af det blå, men det er et forretningsområde, vi har opbygget. Vi er vækstet 20 procent i vores kundebase i en periode, hvor hele markedet er vokset 4 procent. Det synes jeg er en tilfredsstillende vækst," forklarer Stine Green Poulsen.

TDC har 25,7 procent af markedet for mobilt bredbånd, Telia 13,5 procent, Sonofon 10,5 procent, mens de resterende 3,9 procent er fordelt på øvrige selskaber.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks