Artikel top billede

Visma køber dansk Navision-hus

Navision-huset Gaincom bliver en del af den norskejede Visma-koncern.

Vil man sælge ERP i Danmark, er det svært at komme udenom Navision (Microsoft Dynamics NAV). Den erkendelse har nu ført til, at den norskejede ERP-producent Visma har fra årsskiftet har overtaget NAV-huset Gaincom, der ligesom Visma er målrettet små og mellemstore virksomheder inden for handel, services og produktion.

»Vi går på to ben, og ved både at kunne levere Visma- og Navision-løsninger dækker vi behovet for en meget stor del af vores kundesegment. Kompetence og erfaring i Dynamics NAV er et vigtigt fundament for vores fortsatte udvikling og vækst. Med den konsolidering, der i øjeblikket sker i forhandlerleddet, er etableringen af Visma Gaincom A/S en win-win situation for begge parter,« siger administrerende direktør i Visma Services Danmark, June Mejlgaard Jensen

Hun lægger ikke skjul på, at opkøbet sker for at erobre markedsandele i både Danmark og resten af Skandinavien.

»Vores mål er en vækst på 12 procent ud af vores nuværende danske omsætning, som er på 140 millioner kroner årligt, « lyder det fra Visma-direktøren.

Sidste sommer købte Visma det transnordiske Sirius IT, som står stærkt på det offentlige marked i både Danmark og resten af Norden.

Den ekspansive strategi blev yderligere underbygget i efteråret, hvor den amerikanske kapitalfond Kohlberg Kravis & Roberts for knap otte milliarder kroner købte en aktiemajoritet Visma-koncernen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis