Artikel top billede

Visma køber dansk Navision-hus

Navision-huset Gaincom bliver en del af den norskejede Visma-koncern.

Vil man sælge ERP i Danmark, er det svært at komme udenom Navision (Microsoft Dynamics NAV). Den erkendelse har nu ført til, at den norskejede ERP-producent Visma har fra årsskiftet har overtaget NAV-huset Gaincom, der ligesom Visma er målrettet små og mellemstore virksomheder inden for handel, services og produktion.

»Vi går på to ben, og ved både at kunne levere Visma- og Navision-løsninger dækker vi behovet for en meget stor del af vores kundesegment. Kompetence og erfaring i Dynamics NAV er et vigtigt fundament for vores fortsatte udvikling og vækst. Med den konsolidering, der i øjeblikket sker i forhandlerleddet, er etableringen af Visma Gaincom A/S en win-win situation for begge parter,« siger administrerende direktør i Visma Services Danmark, June Mejlgaard Jensen

Hun lægger ikke skjul på, at opkøbet sker for at erobre markedsandele i både Danmark og resten af Skandinavien.

»Vores mål er en vækst på 12 procent ud af vores nuværende danske omsætning, som er på 140 millioner kroner årligt, « lyder det fra Visma-direktøren.

Sidste sommer købte Visma det transnordiske Sirius IT, som står stærkt på det offentlige marked i både Danmark og resten af Norden.

Den ekspansive strategi blev yderligere underbygget i efteråret, hvor den amerikanske kapitalfond Kohlberg Kravis & Roberts for knap otte milliarder kroner købte en aktiemajoritet Visma-koncernen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere