Nordmænd tror ikke på 10 øre i minuttet

Norsk teleselskab er forundret over, at norske unge ikke tager imod deres uhørt lave priser. Markedsføringsproblemer, mener selskabet selv, men dansk telekommentator har et andet bud.

I Norge er en uhørt billig spiller kommet på telemarkedet. Studerende tilbydes at ringe i 500 minutter om måneden og sende sms-beskeder 1000 gange for 33,25 norske kroner.

Selskabet Nutels abonnementet er dog kun til rådighed med et studenterkort, som koster 200 kroner om året. Samlet set bliver beløbet altså 50 kroner om måneden.

Men kunderne holder fingrene fra abonnementet.

»Vi har et besynderligt problem, og det er, at folk vist ikke tror på tilbuddet. Mange rynker på næsen og kommenterer, at tilbuddet er for godt til at være sandt,« siger markedsdirektør Siri Wormdahl fra Nutel til Inside Telecom.

Man køber abonnementet gennem firmaet »Studentkortet«, og de har reklameret for produktet over nettet, ved uddannelsesinstitutioner og i pressen.

Den danske telekommentator Nicolas Fredriksen har dog et bud på, hvorfor kunderne holder sig væk. Han bestyrer hjemmesiden telepristjek.dk, og han har set på Nutels tilbud.

Ved at oprette et studenterkort accepterer man at modtage en mængde reklamer. Det kan godt skræmme kunder væk, mener Nicolas Fredriksen.

Han påpeger samtidig, at priserne udover de 500 minutter ikke er så favorable.

Om knaldtilbuddet kunne tænkes at komme til Danmark ved Nicolas Fredriksen ikke, men da telepriserne generelt er lavere i Danmark end i Norge, tror han, at der skal mere til, før danske forbrugere vil betale deres telefoni ved at modtage reklamer.

»Når det i forvejen er så billigt, så skal der mere til, før man vil tolerere at få de her reklamer,« siger Nicolas Fredriksen.

At det går langsomt for Nutels nye abonnement kan desuden skyldes, at det i Norge er tilladt at pålægge forbrugerne bindingstider på et helt år.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S