"Billig" iPhone kan blive dyr

Steve Jobs lovede i går mandag verden en iPhone 3G til 199 dollars, men det er ikke en pris, man som dansker skal sætte næsen op efter.

Den amerikanske grundpris for en iPhone 3G med 8 Gb hukommelse er ganske vist 199 dollars, men så binder man sig også til AT&T abonnementet i 24 måneder.

Herhjemme kan Telia, som i øjeblikket er eneforhandler af iPhone, kun binde kunderne i seks måneder, så de har altså kun en fjerdel af tiden til at tjene de samme penge som eksempelvis AT&T.

Den 'billige' iPhone skyldes blandt andet, at Apple er gået bort fra at tjene penge på forbrugernes samtaler og i stedet satser på, at teleselskaberne giver tilskud til telefonen.

Af samme årsag forventes amerikanske AT&T at sætte månedsprisen for et iPhone-abonnement op fra 49 til 95 dollars.

Den billigste data pakke i USA i øjeblikket koster 30 dollars og den billigste talepakke koster knap 40. Altså sammenlagt 69,95 dollars, fortæller teleanalytiker John Strand til ComON.

En hurtig udregning, foretaget af samme teleanalytiker, viser følgende tal: 69,95 dollars i 24 måneder = 1689 dollars + telefonens 199,-. Det giver en samlet pris på 1.878 amerikanske dollars, eller 9.032 kroner.


Sat skarpt op så har Telia altså kun seks måneder til at tjene et tilsvarende beløb. Det kan gøres ved et dyrt månedsabonnement og en billig telefon - eller omvendt - samt ved en erhvervsrettet løsning, med en længere bindingsperiode.

"Reelt eksisterer kun disse tre muligheder," siger John Strand, der i øvrigt ikke venter, salget af iPhone kommer til at vise synlige udsving i Telias regnskab.

John Strand forudsigelser vækker ikke de store følelser hos Telia:


»Hvis John Strand vil spekulere i vores priser, må han gerne det, men det ændrer ikke ved, at vi stadig venter med udmeldinger. Vi har indgået en aftale med Apple om tavshed, og vil selvfølgelig komme ud med noget nærmere inden den 11. juli, men altså ikke nu«, siger pressechef Rune Fick Hansen fra Telia til mobil.nu

Det med ikke at udtale sig, kommer ikke bag på John Strand. Han mener, det ganske enkelt skyldes, at teleselskabet endnu ikke aner, hvad hvad iPhone skal koste og hvordan den skal prissættes.

»Telia har branchens største 'turn', det vil sige, kunder der forlader selskabet til fordel for andre, efter deres bindingsperiode er ophørt. Derfor har Telia ikke råd til andet, end tjene telefonen ind igen i løbet at de seks måneder, abonnementet er bindende«, afslutter teleanalytiker Strand.

Summa summarum: Det er stadig ikke muligt at sætte en dansk pris på iPhone - men billig bliver den ikke, hvis man tager de 199 dollars som udgangspunkt.

KMD A/S

Vendor Security Compliance Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP Solution Specialist

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S