GPL v3 overgivet til godkendelse

Free Software Foundation(FSF) har lanceret tredje udgave af open source-licensen GNU/General Public License, som nu skal godkendes af Open Source Initiative.

Lanceringen blev fejret med en ceremoni i FSFs hovedkvarter i Boston, Massachusetts. Her blev også Lesser GPL v3 offentliggjort. Den største ændring i den nye Lesser GPL er, at licensen ikke længere er separat, men et specialtilfælde af GPL v3, hvor man slækker lidt på de strenge »copyleft«-forpligtelser GPL v3 indebærer.

Den endelige tekst i v3 er ikke meget anderledes end det sidste udkast, som blev lukket for kommentarer i slutningen af maj. Den havde op til det tidspunkt været genstand for en del diskussion. Blandt andet Linux-ophavetsmanden Linus Torvalds havde kritiseret dele af licensen og vil, indtil videre, ikke opgradere fra v2. Det vil dog kun gælde kernen af GNU/Linux, som Torvalds er ansvarlig for.

Mange andre projekter ventes dog at tage den nye licens til sig, selvom bagmændene forventer en langsommelig, men gradvis, proces med at få udviklingsprojekterne til at skifte. GPL v3 har også fået støtte fra giganter som IBM og Sun.

Hvis man synes sådan noget er sjovt (eller ikke har noget bedre at foretage sig) er der lovet video fra fejringen i fredags på FSFs hjemmeside. Videoen er dog ikke lagt op endnu.

GPL v3 er nu blevet overgivet til OSI, Open Source Initiative, som vil tage stilling til om den lever op til definitionen af »open source.« Derudover fortsætter arbejdet fra FSFs side på mindre kendte licenser med mere specialiserede formål.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network