3 klar med 21 Mbit/s til mobilt bredbånd

3 trykker nu speederen i bund og øger hastigheden på mobilt bredbånd til 21 Mbit/s. De fleste af 3's eksisterende kunder opgraderes i den forbindelse kvit og frit til en højere hastighed.

Som et af de første teleselskaber i verden skruer 3 i Danmark nu den teoretiske hastighed på det mobile bredbånd op til 21 Mbit/s. Den kan dog kun nås i centrum København og Århus i første omgang. Det er her, der er flest brugere, oplyser 3.

I årets 3. kvartal lancerer 3 nye abonnementer til både private og business-kunder. Eksisterende EazyInternet Premium- og EazyInternet Professional-kunder får øget deres hastighed gratis.

Opgraderingen er allerede klar i dag, men for at få fuldt udbytte af de nye hastigheder kræves nye USB-modems, som kommer på markedet i 3. kvartal.

3 skruede tidligere på året 80 procent af sit netværk op til hastighed på14,4 Mbit/s, og Morten Christiansen, 3's danske direktør, forventer, at den nye hastighed vil sikre, at 3 holder deres forspring på mobilt bredbånd:

"Vi skal holde det forspring, vi har fået som first mover på 3G-området i Danmark og fortsat være et skridt foran konkurrenterne. Med en tredobling af maksimumhastigheden i vores netværk cementerer vi for alvor forspringet og redefinerer endnu engang standarden for mobilt bredbånd," siger Morten Christiansen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere