Danske Bank vurderede IT Factory til 8 milliarder

Allerede i 2007 var revisionsfirmaet KPMG usikre på IT Factorys vækst. En uvildig analyse af Danske Bank satte værdien af virksomheden til 8 milliarder.

Danske Bank gjorde forhåbentlig ikke det, de er bedst til, da banken efter en grundig undersøgelse vurderede IT Factory til at være mellem 6-8 milliarder værd.

Vurderingen skete, efter revisionsfirmaet KPMG blev så usikre på værdien af IT Factory, at de bad om en uvildig undersøgelse. Det kom frem allerede på skandalens anden dag, 2. december, men blev overset i vrimlen af informationer. Nu kan Børsen fortælle, at KPMG havde fortalt Asger Jensby om deres usikkerhed på værdien.

»Fordi der er tale om meget store tal, vil KPMG meget gerne have tredjemands vurdering af værdien. Altså fra folk ude i markedet, som har forstand på den slags. Derfor siger vi, hvad så med at få en ekstern vurdering fra en af de store investeringsbanker,« sagde Asger Jensby til dagbladet Børsen i november 2007.

Interviewet skete i forbindelse med en artikel om svindel i IT Factory, som Børsen ikke kunne dokumentere, og derfor aldrig bragte.

Danske Markets er Danske Banks afdeling for valutamarkedet, der beskæftiger 900 medarbejdere med handel, analyse og porteføljeovervågning.

Danske Bank har tabt 350 millioner kroner på IT Factorys krak.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,