Danske Bank vurderede IT Factory til 8 milliarder

Allerede i 2007 var revisionsfirmaet KPMG usikre på IT Factorys vækst. En uvildig analyse af Danske Bank satte værdien af virksomheden til 8 milliarder.

Danske Bank gjorde forhåbentlig ikke det, de er bedst til, da banken efter en grundig undersøgelse vurderede IT Factory til at være mellem 6-8 milliarder værd.

Vurderingen skete, efter revisionsfirmaet KPMG blev så usikre på værdien af IT Factory, at de bad om en uvildig undersøgelse. Det kom frem allerede på skandalens anden dag, 2. december, men blev overset i vrimlen af informationer. Nu kan Børsen fortælle, at KPMG havde fortalt Asger Jensby om deres usikkerhed på værdien.

»Fordi der er tale om meget store tal, vil KPMG meget gerne have tredjemands vurdering af værdien. Altså fra folk ude i markedet, som har forstand på den slags. Derfor siger vi, hvad så med at få en ekstern vurdering fra en af de store investeringsbanker,« sagde Asger Jensby til dagbladet Børsen i november 2007.

Interviewet skete i forbindelse med en artikel om svindel i IT Factory, som Børsen ikke kunne dokumentere, og derfor aldrig bragte.

Danske Markets er Danske Banks afdeling for valutamarkedet, der beskæftiger 900 medarbejdere med handel, analyse og porteføljeovervågning.

Danske Bank har tabt 350 millioner kroner på IT Factorys krak.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S