Danske Bank vurderede IT Factory til 8 milliarder

Allerede i 2007 var revisionsfirmaet KPMG usikre på IT Factorys vækst. En uvildig analyse af Danske Bank satte værdien af virksomheden til 8 milliarder.

Danske Bank gjorde forhåbentlig ikke det, de er bedst til, da banken efter en grundig undersøgelse vurderede IT Factory til at være mellem 6-8 milliarder værd.

Vurderingen skete, efter revisionsfirmaet KPMG blev så usikre på værdien af IT Factory, at de bad om en uvildig undersøgelse. Det kom frem allerede på skandalens anden dag, 2. december, men blev overset i vrimlen af informationer. Nu kan Børsen fortælle, at KPMG havde fortalt Asger Jensby om deres usikkerhed på værdien.

»Fordi der er tale om meget store tal, vil KPMG meget gerne have tredjemands vurdering af værdien. Altså fra folk ude i markedet, som har forstand på den slags. Derfor siger vi, hvad så med at få en ekstern vurdering fra en af de store investeringsbanker,« sagde Asger Jensby til dagbladet Børsen i november 2007.

Interviewet skete i forbindelse med en artikel om svindel i IT Factory, som Børsen ikke kunne dokumentere, og derfor aldrig bragte.

Danske Markets er Danske Banks afdeling for valutamarkedet, der beskæftiger 900 medarbejdere med handel, analyse og porteføljeovervågning.

Danske Bank har tabt 350 millioner kroner på IT Factorys krak.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S