Danske Bank vurderede IT Factory til 8 milliarder

Allerede i 2007 var revisionsfirmaet KPMG usikre på IT Factorys vækst. En uvildig analyse af Danske Bank satte værdien af virksomheden til 8 milliarder.

Danske Bank gjorde forhåbentlig ikke det, de er bedst til, da banken efter en grundig undersøgelse vurderede IT Factory til at være mellem 6-8 milliarder værd.

Vurderingen skete, efter revisionsfirmaet KPMG blev så usikre på værdien af IT Factory, at de bad om en uvildig undersøgelse. Det kom frem allerede på skandalens anden dag, 2. december, men blev overset i vrimlen af informationer. Nu kan Børsen fortælle, at KPMG havde fortalt Asger Jensby om deres usikkerhed på værdien.

»Fordi der er tale om meget store tal, vil KPMG meget gerne have tredjemands vurdering af værdien. Altså fra folk ude i markedet, som har forstand på den slags. Derfor siger vi, hvad så med at få en ekstern vurdering fra en af de store investeringsbanker,« sagde Asger Jensby til dagbladet Børsen i november 2007.

Interviewet skete i forbindelse med en artikel om svindel i IT Factory, som Børsen ikke kunne dokumentere, og derfor aldrig bragte.

Danske Markets er Danske Banks afdeling for valutamarkedet, der beskæftiger 900 medarbejdere med handel, analyse og porteføljeovervågning.

Danske Bank har tabt 350 millioner kroner på IT Factorys krak.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S