Danske Bank vurderede IT Factory til 8 milliarder

Allerede i 2007 var revisionsfirmaet KPMG usikre på IT Factorys vækst. En uvildig analyse af Danske Bank satte værdien af virksomheden til 8 milliarder.

Danske Bank gjorde forhåbentlig ikke det, de er bedst til, da banken efter en grundig undersøgelse vurderede IT Factory til at være mellem 6-8 milliarder værd.

Vurderingen skete, efter revisionsfirmaet KPMG blev så usikre på værdien af IT Factory, at de bad om en uvildig undersøgelse. Det kom frem allerede på skandalens anden dag, 2. december, men blev overset i vrimlen af informationer. Nu kan Børsen fortælle, at KPMG havde fortalt Asger Jensby om deres usikkerhed på værdien.

»Fordi der er tale om meget store tal, vil KPMG meget gerne have tredjemands vurdering af værdien. Altså fra folk ude i markedet, som har forstand på den slags. Derfor siger vi, hvad så med at få en ekstern vurdering fra en af de store investeringsbanker,« sagde Asger Jensby til dagbladet Børsen i november 2007.

Interviewet skete i forbindelse med en artikel om svindel i IT Factory, som Børsen ikke kunne dokumentere, og derfor aldrig bragte.

Danske Markets er Danske Banks afdeling for valutamarkedet, der beskæftiger 900 medarbejdere med handel, analyse og porteføljeovervågning.

Danske Bank har tabt 350 millioner kroner på IT Factorys krak.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job