Hackere stjæler kreditkortdata fra Davos-deltagere

Ukendte gerningsmænd har stjålet følsomme oplysninger om statsledere og andre deltagere på World Economic Forum i Davos.

I sidste uge mødtes statsledere og beslutningstagere fra flere af verdens største virksomheder til finanskonferencen "World Economic Forum" i bjergbyen Davos i Schweiz. Mødet var ledsaget af voldsomme protester på gaden; mens politiet havde held til at holde alle demonstranter på afstand, så lykkes det tilsyneladende for hackere at trænge ind på konferencens server.


Den schweiziske avis "Sonntagszeitung" har modtaget en CD-ROM med anonym afsender, som indeholder kreditkortnumre- og udløbsdatoer, private telefonnumre og kodeord for utallige konferencedeltagere.


Microsoft-chef Bill Gates, palæstinenser-leder Yassir Arafat og den tidl. amerikanske udenrigsminister Madeleine Albrigt er blandt de personer, som har fået deres følsomme data stjålet fra konferencens server. Ifølge "Sonntagszeitung" indeholder CD'en over 80.000 A4-sider med informationer.


World Economic Forum's kommunikationschef, Charles McLean, siger til avisen, at sagen nu efterforskes af politiet. Alle kreditkort-numre på CD'en er blevet spærret. Tilsyneladende har hackerne endnu ikke brugt de stjålne kreditkortdata.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S