Hackere stjæler kreditkortdata fra Davos-deltagere

Ukendte gerningsmænd har stjålet følsomme oplysninger om statsledere og andre deltagere på World Economic Forum i Davos.

I sidste uge mødtes statsledere og beslutningstagere fra flere af verdens største virksomheder til finanskonferencen "World Economic Forum" i bjergbyen Davos i Schweiz. Mødet var ledsaget af voldsomme protester på gaden; mens politiet havde held til at holde alle demonstranter på afstand, så lykkes det tilsyneladende for hackere at trænge ind på konferencens server.


Den schweiziske avis "Sonntagszeitung" har modtaget en CD-ROM med anonym afsender, som indeholder kreditkortnumre- og udløbsdatoer, private telefonnumre og kodeord for utallige konferencedeltagere.


Microsoft-chef Bill Gates, palæstinenser-leder Yassir Arafat og den tidl. amerikanske udenrigsminister Madeleine Albrigt er blandt de personer, som har fået deres følsomme data stjålet fra konferencens server. Ifølge "Sonntagszeitung" indeholder CD'en over 80.000 A4-sider med informationer.


World Economic Forum's kommunikationschef, Charles McLean, siger til avisen, at sagen nu efterforskes af politiet. Alle kreditkort-numre på CD'en er blevet spærret. Tilsyneladende har hackerne endnu ikke brugt de stjålne kreditkortdata.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car