Hackere stjæler kreditkortdata fra Davos-deltagere

Ukendte gerningsmænd har stjålet følsomme oplysninger om statsledere og andre deltagere på World Economic Forum i Davos.

I sidste uge mødtes statsledere og beslutningstagere fra flere af verdens største virksomheder til finanskonferencen "World Economic Forum" i bjergbyen Davos i Schweiz. Mødet var ledsaget af voldsomme protester på gaden; mens politiet havde held til at holde alle demonstranter på afstand, så lykkes det tilsyneladende for hackere at trænge ind på konferencens server.


Den schweiziske avis "Sonntagszeitung" har modtaget en CD-ROM med anonym afsender, som indeholder kreditkortnumre- og udløbsdatoer, private telefonnumre og kodeord for utallige konferencedeltagere.


Microsoft-chef Bill Gates, palæstinenser-leder Yassir Arafat og den tidl. amerikanske udenrigsminister Madeleine Albrigt er blandt de personer, som har fået deres følsomme data stjålet fra konferencens server. Ifølge "Sonntagszeitung" indeholder CD'en over 80.000 A4-sider med informationer.


World Economic Forum's kommunikationschef, Charles McLean, siger til avisen, at sagen nu efterforskes af politiet. Alle kreditkort-numre på CD'en er blevet spærret. Tilsyneladende har hackerne endnu ikke brugt de stjålne kreditkortdata.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere