Teleselskaber: Terror-logning umuligt at overskue

Telia frygter at forslagene til en ny terrorpakke, vil føre til så omfattende datamængder, at det simpelthen vil være umuligt at overskue data.

Et krav om en omfattende logning af teleoplysninger vil give så omfattende mængder data, at det er nærmest umuligt at overskue.

Torsdag kom en arbejdsgruppe nedsat af regeringen med 49 forslag til en ny terrorpakke.

Men forslagene er ikke sød musik i teleselskabernes ører. I Telia stiller juridisk direktør Jens Ottosen-Støtt, sig tvivlende over for hvorfor teleselskaberne skal udføre politiets arbejde.

»Principielt syntes vi, at det er godt at gøre noget mod terror, hvordan man gør det, er en politisk beslutning. Men vi mener grundlæggende ikke, at det er teleselskabernes opgave at overvåge borgerne, og vi forstår ikke, at beføjelser som politiet er blevet nægtet, skal pålægges teleselskaberne,« siger Jens Ottosen-Støtt.

Men han mener også, at opgaven vil blive meget omfattende.

»Hvis vi tager udgangspunkt i den situation, som vi har i dag, så vil kravene betyde, at der skal logges mere end seks millioner transaktioner i sekundet alene i Danmark. Det vil give så massive mængder data på årsbasis, at vi må tvivle på at det overhovedet vil være muligt at overskue mængden af data,« siger Telias Juridiske direktør.

I Danmarks største teleselskab, TDC, er holdningen mere afventende.

»Grundlæggende vil vi gerne være med til at lave bedre terrorforebyggelse, men vi mener også at det er vigtigt at man får et system, som har så få huller som muligt. Hvis der er for mange huller og steder hvor der ikke logges, vil det betyde at terrorister blot bil bevæge sig hen hvor der ikke bliver logget. Men vi vil gerne vente til de konkrete krav er på bordet, før vi forholder os til effekten,« siger kommunikationsdirektør i TDC, Ulf Lund


Fakta: Forslag til ny terrorpakke

En arbejdsgruppe nedsat af regeringen er netop kommet med en række anbefalinger til terrorbekæmpelsen. Bliver anbefalingerne gennemført, vil teleselskaberne blive pålagt vidtgående forpligtelser.

Arbejdsgruppen kommer med 16 konkrete forslag til hvordan myndighederne bliver sikret adgang til teleoplysninger i forbindelse med terrorbekæmpelse. Blandt andet skal der være adgang for politiet til at få teleoplysninger fra selskaberne uden at skulle skaffe en dommerkendelse, ligesom at det anbefales at selskaberne skal logge informationer om hvor kunderne surfer hen, hvem de skrive e-mails til og hvem de ringer til. Oplysningerne skal gemmes i et år.

Nedenunder er samlet nogle de anbefalinger fra arbejdsgruppen, som vedrører telebranchen

• Arbejdsgruppen foreslår blandt andet, at myndighederne skal have adgang til at aflytte en person i stedet for som nu, hvor der skal indhentes dommerkendelse for hver enkelt elektronisk kommunikationsform som personen benytter, uanset om det er e-mail, fastnettelefon, mobiltelefon eller andet.

• Derudover mener arbejdsgruppen at teleselskaberne skal pålægges at deres systemer kan aflyttes, uanset teknologi, og at selskaberne skal have fysiske punkter på netværket som gør det muligt at foretage aflytninger.

• De større selskaber skal have et døgnbemandet kontaktpunkt som politiet og efterretningstjenesterne kan benyttem, når der skal bruges teleoplysninger eller iværksættes en aflytning. Det skal sikre en hurtig iværksættelse af aflytninger og hurtig ekspedition på forespørgsler om teleoplysninger. De medarbejdere, der skal bemande kontaktpunkterne, skal sikkerhedsgodkendes af Politiet.

• Mindre selskaber skal have en fast medarbejder som varetager kontakten til myndighederne, og sørger for at aflytningerne kan iværksættes. Denne person skal være til at få fat døgnet rundt.

• Men også den generelle retssikkerhed udhules, i og med at der lægges op til at Politi og efterretningstjenester skal kunne indhente teleoplysninger fra selskaberne uden en dommerkendelse.

• Det mest vidtgående forslag fra gruppen går på muligheden for skanning af bestemte områder, hvor man har formodning om at terrorister opholder sig. Det betyder, at en hel boligblok kan blive aflyttet, blot politiet har mistanke om at der bor en terrorrist i blokken.

• Det anbefales at selskaberne i samarbejde med Politiet pålægges at udvikle en standard for logningen, som skal sikre ensartede data fra de forskellige selskaber

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Zealand Business College

    Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

    Region Sjælland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S