Forbrugere klar til tv på mobilen

Et finsk forsøg viser at forbrugerne er klar til at betale for at se tv på mobilen.

I Finland har man gennem 4 måneder kørt et forsøg med tv på mobilen. Erfaringerne viser, at kunderne gerne vil betale for tv på mobilen.

500 personer fik tilbud om at udskifte deres almindelige mobiler med tv-kompatible telefoner.

Og erfaringerne har været gode, skriver Berlingske Tidende. 41 procent af forsøgspersonerne erklærer sig klar til at betale for tv på mobilen. Halvdelen siger samtidig, at en månedlig abonnementspris på 10 euro er rimelig, og 58 procent siger, at de tror, at tv på mobilen vil blive et hit.

De 500 testpersoner så i gennemsnit 20 minutters tv på mobilen om dagen. Mobil-tv blev mest benyttet som tidsfordriv under offentlig transport. Nyheder og sport var de mest populære programtyper.

Det finske forsøg kører på DVB-H (Digital Video Broadcast - Handheld, så finnerne har opsat et nyt sendenet til forsøget.

Finnerne vil nu evaluere på forsøget, og derefter tage stilling til om sendenettet skal udbygges.

Lignende forsøg kører i Tyskland, Frankrig og Storbritannien og en række andre lande.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis