Tinglysnings-direktør fik bonus på kvart mio.

Domstolsstyrelsens direktør blev belønnet for dyr skandale.

Mens den digitale tinglysning kom til at betyde ekstraudgifter på tusindsvis af kroner for danske boligejere, gik det markant anderledes for manden, der stod i spidsen for projektet.

Computerworld kan i dag fortælle, at Domstolsstyrelsens direktør Adam Wolf i perioden fra 2007 til 2010 – mens den digitale tinglysning blev udviklet – hvert år fik en årlig bonus – til trods for, at udviklingen af det store projekt i flere omgange blev både meget dyrere og meget langsommere end meldt ud fra starten.

I alt modtog Adam Wolf 265.000 kroner i perioden i såkaldte engangsvederlag – en særlig bonus, han kunne lægge til sin årsløn på 1,2 millioner kroner.

Computerworld citeter Personalestyrelsen for, at engansgvederlag skal anvendes som et ”målretttet og fleksibelt ledelsesinstrument.”

Hos Danske Boligadvokater, der ofte har kritiseret de kaotiske forhold i tinglysningen, siger formand Jan Schøtt-Petersen, at det virker stødende ligefrem at give en ekstra præmie for tinglysningscirkusset.

Tusindvis af danskere har pådraget sig ekstra renteudgifter på både fem og formentlig også sekscifrede beløb på grund af tinglysningsskandalen. Omkostningerne er renteudgifter til mellemfinansiering i de ofte mange måneder, hvor folk har måttet vente på at tinglysningen af deres skøde blev gennemført så de kunne få købesummen udbetalt.  I alt vurderes skandalen at have kostet op imod en milliard kroner.
 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S