DR: Derfor lukkede vi hjemmelavet tjeneste - vi kan gøre det bedre selv

Public service-giganten lancerer snart mobil- og tablet-venlige web-applikationer.

Artikel top billede

DR tvang i sidste måned hjemmesiden DRvideo.dk til at lukke ned. På DRvideo kunne man let få adgang til mange af DRs programmer på mobiltelefoner og tablets, hvilket ellers er besværligt på de mobile enheder.

Tvangslukningen skyldes ophavsretskvaler hos DR, og ikke mindst, at der endelig er en officiel løsning på vej fra DR. Så man kan se DR-programmer på alle devices. Løsningen kommer dog først til efteråret.

I kunne jo også bare have købt den løsning, som DRvideo allerede havde lavet og drevet den videre?

”Hvis vi havde valgt den samme løsning som DRvideo.dk, kunne vi også selv lave en version på få dage. Men vi ønsker et bedre produkt,” siger Michael Arreboe, kanalchef for dr.dk med henvisning til DRvideo.dk, der blot er en grafisk fremstilling af DRs egne offentlige tilgængelige lyd og video-streams.

Når DR kommer med sin egen mobile side, skal niveauet højere op.

”Vi vil gerne tilbyde de sammen programmer på mobil, tablets som på pc. Det kan vi ikke ved at bruge det feed DRvideo.dk bruger. De tager vores videopodcastfeed, som ikke indeholder en langt række programmer som f.eks. enkeltprogrammer og fiktion. Det er også progressiv download, som vi af rettighedsmæssige grunde ikke kan brug f.eks. til fiktion,” forklarer Michael Arreboe.

LÆS OGSÅ: DR GAV DØDSSTØDET TIL GRATIS STREAMINGTJENESTE

DR vil heller ikke gå på kompromis med kvaliteten.

”Dertil kommer, at vi gerne vil lave DR NU til både mobil og tablets. En løsning til mobil kræver optimalt en streamingløsning med adaptive bitrate, således at man kan fortsætte med at se, selv om man skifter fra en sendemast til en anden”.

Web-app’en, der er fastsat til frigivelse i efteråret, kommer i to versioner. En til mobiler og en til tablets. De kommer til at indeholde DR NU og en tv-oversigt. Der bliver tale om en side udviklet i HTML og CSS, så de kan tilgås via almindelig URL.


Fra Flash til h264

DR er skiftet til at bruge formatet h264 til sine videoer men pakker stadig DR NU ind i en Flash-player. Det er for tidligt at vende Flash ryggen.

”Vi bruger p.t. flash, fordi vores mål er størst mulig tilgængelighed. Alle med pc, mac eller linux kan se video via flash. Den tilgængelighed vil vi miste, hvis vi gik over til HTML 5, da der er flere browsere der ikke understøtter HTML 5,” siger kanalchefen.

Når den mobile udgave af DR NU er færdig, vil den streame h264, da Flash ikke har den samme udbredelse på mobile enheder. Apple har helt bandlyst Flash fra iPhone og iPad.


Derfor fik vi DRvideo lukket

Det er ikke kun, fordi DR selv er på vej med mobile håndsrækninger til danskerne, at DRvideo blev forlangt lukket. Grundlæggende kan den måde, som DRvideo.dk fungerede på, skaffe DR i fedtefadet.

Ifølge de aftaler, som DR har med deres leverandører af tv- og radio-programmer, må DR kun bringe indholdet på deres eget medie. Når
DRvideo.dk pakketerer det på deres egen hjemmeside, fremstår det i DR's tankegang som et medie - også selv om billederne i sidste ende kommer fra DR's servere. Derfor bad de drengene om at lukke siden. At alle danskere har betalt licens er ligegyldigt, lyder det. Det er kun DR, der må bringe indholdet.

DR eksperimenterede allerede sidste sommer med en HTML5-app, der kunne vise video på mobile apparater. Se den i videoen nederst. 

Prototype: DR NU på iPad from Mikkel Pagh on Vimeo.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network