DR: Derfor lukkede vi hjemmelavet tjeneste - vi kan gøre det bedre selv

Public service-giganten lancerer snart mobil- og tablet-venlige web-applikationer.

Artikel top billede

DR tvang i sidste måned hjemmesiden DRvideo.dk til at lukke ned. På DRvideo kunne man let få adgang til mange af DRs programmer på mobiltelefoner og tablets, hvilket ellers er besværligt på de mobile enheder.

Tvangslukningen skyldes ophavsretskvaler hos DR, og ikke mindst, at der endelig er en officiel løsning på vej fra DR. Så man kan se DR-programmer på alle devices. Løsningen kommer dog først til efteråret.

I kunne jo også bare have købt den løsning, som DRvideo allerede havde lavet og drevet den videre?

”Hvis vi havde valgt den samme løsning som DRvideo.dk, kunne vi også selv lave en version på få dage. Men vi ønsker et bedre produkt,” siger Michael Arreboe, kanalchef for dr.dk med henvisning til DRvideo.dk, der blot er en grafisk fremstilling af DRs egne offentlige tilgængelige lyd og video-streams.

Når DR kommer med sin egen mobile side, skal niveauet højere op.

”Vi vil gerne tilbyde de sammen programmer på mobil, tablets som på pc. Det kan vi ikke ved at bruge det feed DRvideo.dk bruger. De tager vores videopodcastfeed, som ikke indeholder en langt række programmer som f.eks. enkeltprogrammer og fiktion. Det er også progressiv download, som vi af rettighedsmæssige grunde ikke kan brug f.eks. til fiktion,” forklarer Michael Arreboe.

LÆS OGSÅ: DR GAV DØDSSTØDET TIL GRATIS STREAMINGTJENESTE

DR vil heller ikke gå på kompromis med kvaliteten.

”Dertil kommer, at vi gerne vil lave DR NU til både mobil og tablets. En løsning til mobil kræver optimalt en streamingløsning med adaptive bitrate, således at man kan fortsætte med at se, selv om man skifter fra en sendemast til en anden”.

Web-app’en, der er fastsat til frigivelse i efteråret, kommer i to versioner. En til mobiler og en til tablets. De kommer til at indeholde DR NU og en tv-oversigt. Der bliver tale om en side udviklet i HTML og CSS, så de kan tilgås via almindelig URL.


Fra Flash til h264

DR er skiftet til at bruge formatet h264 til sine videoer men pakker stadig DR NU ind i en Flash-player. Det er for tidligt at vende Flash ryggen.

”Vi bruger p.t. flash, fordi vores mål er størst mulig tilgængelighed. Alle med pc, mac eller linux kan se video via flash. Den tilgængelighed vil vi miste, hvis vi gik over til HTML 5, da der er flere browsere der ikke understøtter HTML 5,” siger kanalchefen.

Når den mobile udgave af DR NU er færdig, vil den streame h264, da Flash ikke har den samme udbredelse på mobile enheder. Apple har helt bandlyst Flash fra iPhone og iPad.


Derfor fik vi DRvideo lukket

Det er ikke kun, fordi DR selv er på vej med mobile håndsrækninger til danskerne, at DRvideo blev forlangt lukket. Grundlæggende kan den måde, som DRvideo.dk fungerede på, skaffe DR i fedtefadet.

Ifølge de aftaler, som DR har med deres leverandører af tv- og radio-programmer, må DR kun bringe indholdet på deres eget medie. Når
DRvideo.dk pakketerer det på deres egen hjemmeside, fremstår det i DR's tankegang som et medie - også selv om billederne i sidste ende kommer fra DR's servere. Derfor bad de drengene om at lukke siden. At alle danskere har betalt licens er ligegyldigt, lyder det. Det er kun DR, der må bringe indholdet.

DR eksperimenterede allerede sidste sommer med en HTML5-app, der kunne vise video på mobile apparater. Se den i videoen nederst. 

Prototype: DR NU på iPad from Mikkel Pagh on Vimeo.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension