Engelsk e-handel-svindler slår til igen

Også Shg.dk og BusinessMann er blevet kontaktet den engelske svindler, David Bentiley, som tidligere har forsøgt at narre andre danske it-forhandlere.

Den danske forhandler BusinessMann A/S i Hørsholm og århusianske Shg.dk er blevet kontaktet af den engelske svindler, der tidligere har forsøgt at narre CBC-forhandleren TimeComputer.

I starten af oktober blev BusinessMann kontaktet af manden, der kalder sig David Bentiley. Han påstod også denne gang at arbejde for den engelske forhandler Flint Distribution Ltd., og ville bestille 50 notebooks, til en stykpris på mellem 1200-1700 euro. Ordren har en værdi af 818.000 kroner for BusinessMann. Varerne blev dog aldrig sendt.

Gitte Therkeldsen, der er account manager hos BusinessMann, blev mistænksom, men var stadig sulten efter den store ordre.

»Man er jo ambitiøs, og jeg ville da gerne sælge for 800.000 kroner hardware!« siger hun.

Hun nåede derfor at lave en del indledende arbejde, inden den påståede David Bentiley holdt op med at ringe, efter hun stædigt holdt fast i, at ville se betaling inden ordren blev sendt.

Hos Shg.dk modtog erhvervskonsulent Jan Zacho en enslydende ordre. Men da man hos Shg krævede betaling før levering af varerne, blev røret til sidst smækket på.

Med argumenter om, at skulle bruge varerne hurtigere end pengene kan nå frem, forsøger svindleren at få forhandlerne til at sende ordren inden pengene er nået frem til forhandlerene konto.

Kendetegnet ved svindleren er hans dårlige accent, og at han ikke vil oplyse mobilnummer eller mailadresse. Al kommunikation foregår derfor over fastnet og fax.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S