Minister klar med indgreb overfor digitale sygehuse

It-leverandørerne glemmer at tænke patientsikkerhed ind i de nye digitale hospitalssystemer. Sundhedsministeren er klar med indgreb.

Manglende fokus på patientsikkerhed i de nye digitale hospitals-systemer kan i værste fald føre til fejlbehandling og tab af menneskeliv. Det har fået sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen (V) til at varsle et nyt lovforslag, som skal sikre en mere central styring af it-anvendelsen i sundhedssektoren, skriver Ingeniøren.

Selvom digitaliseringen kan fjerne en række alvorlige fejl opstår der samtidig risiko for nye problemer i behandlingen.

»Der opstår nye fejl ved digitaliseringen. Vi får rapporter om ting, der er gået galt omkring de nye it-systemer, som f.eks. kan henføres til den elektroniske medicinering,« siger overlæge Beth Lilja, chef for enheden for patientsikkerhed i Hovedstadens Sygehusfællesskab, til Ingeniøren.

I mindst et tilfælde har en patient fået en forkert dosis, fordi de digitale rullemenuer gør det meget nemt at vælge den forkerte dosisstørrelse. I et andet tilfælde opdagede en kirurg at han opererede efter de forkerte digitale røntgenbilleder, fordi systemet viste patientens cpr-nummer på en svært læselig måde.

For at komme problemerne til livs er det nødvendigt at hele sundhedssektoren går sammen om fælles systemer, mener overlæge og risk manager Kim Garde fra Rigshospitalet. Han mener at sygehusene mangler kompetence til at købe it-systemer.

»Alle hospitalerne skal have det samme it-system, når digitaliseringen tager fart, netop for at sikre at vigtige oplysninger er tilgængelige,« siger Kim Garde til Ingeniøren.

Med det nye lovforslag fra sundhedsministeren får Sundhedsstyrelsen mulighed for at sætte standarder og minimumskrav, som amterne skal følge når de køber it til sygehusene.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Semler IT

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network